I podkreśla zasadę integralności terytorialnej.
„Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Paul Richard Gallagher. Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas kolokwium na temat migracji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i opowiedział o sytuacji w Kijowie.
Abp Gallagher przebywał na Ukrainie w dniach od 18-21 maja b.r. W swoim wystąpieniu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim przestrzegł przed zapominaniem o dramacie Ukrainy i cierpieniach mieszkańców tego kraju zaatakowanego przez Rosję. „Kiedy tam byłem - powiedział - odczułem, że istnieje oczekiwanie wobec Stolicy Apostolskiej, aby trwać w kontakcie z Ukrainą, aby podtrzymać z nią solidarność. Niektóre kraje są bardzo hojne, ale istnieje niebezpieczeństwo, że nastąpi znużenie, lecz nie wolno nam myśleć, że problem się rozwiąże sam” – podkreślił szef watykańskiej dyplomacji.
„Jako Kościół musimy działać na rzecz pokoju, a także podkreślać wymiar ekumeniczny. Co więcej, musimy oprzeć się pokusie zgodzenia się na kompromisy w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy. Wręcz przeciwnie musimy wykorzystać tę zasadę - zasadę integralności terytorialnej - jako zasadę pokoju. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowej przyszłości” – dodał sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami. Zapytany jednak o konkretne perspektywy zawieszenia broni, abp Gallagher rozłożył szeroko ręce, dodając, że jego „proroctwem” jest „zima, której nie zapomnimy”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.