Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II przy jego grobie w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice Watykańskiej biskupi polscy, przebywający w Rzymie z wizytą ad limina, koncelebrowali Mszę, podczas której homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. W południe w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej kwiaty w tym miejscu złożyli: Arkady Rzegocki, szef służby zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ambasador przy Stolicy Apostolskiej, Janusz Kotański.
Dokładnie 43 lata temu, podczas inauguracji pontyfikatu na Placu św. Piotra, Jan Paweł II wygłosił pamiętne słowa, które stały się programem jego pontyfikatu:
„Wy wszyscy, którzy posiadacie nieocenione szczęście wiary, wy wszyscy, którzy jeszcze szukacie Boga, a także wy, których dręczy zwątpienie, nie bójcie się przyjąć Chrystusa i Jego władzę. Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych. Nie lękajcie się! Proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem, pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! Tylko on ma słowa życia wiecznego!“
Minister Rzegocki powiedział rozgłośni papieskiej o znaczeniu tych słów
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański podzielił się z Radiem Watykańskim refleksją o tym, dlaczego św. Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł: „Wielki”.
„Po pierwsze był to człowiek święty, żyjący Bogiem, dla Boga i czyniący wszystko w duchu Miłosierdzia Bożego. Ponadto był to Papież, który otworzył w niewiarygodny sposób Watykan na świat. Był to Papież, który był otwarty w sposób niezwykły nie tylko na te oficjalne relacje, ale na ludzi. Jeszcze jedna rzecz. Warto o tym pamiętać, jego niezwykła skromność. To był prawdziwy asceta. Nic dla siebie. Wszystko cokolwiek otrzymywał oddawał innym – podkreślił ambasador Kotański. Wreszcie i to jest bardzo ważne. Był to pierwszy Papież, który zwrócił uwagę na hańbę nadużyć seksualnych.“
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.