– Mam nadzieję na szybki proces, który ujawni prawdę. Zbyt wiele osób cierpi – w ten sposób watykański Sekretarz Stanu odniósł się do rozpoczynającego się 27 lipca procesu w sprawie złożonej afery inwestycyjnej w Londynie, w wyniku której Watykan poniósł znaczące straty.
„My jesteśmy ofiarą, dlatego też jako Sekretariat Stanu podjęliśmy decyzję o wystąpieniu z powództwa cywilnego” – podkreślił kard. Pietro Parolin, wskazując, że ta decyzja została zaaprobowana przez Papieża Franciszka. Watykański hierarcha mówił o tym na marginesie swojej wizyty w Strasburgu z okazji 1300. rocznicy śmierci św. Otylii, patronki Alzacji. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że, jeśli zostanie wezwany, gotowy jest w tej sprawie złożyć zeznania. Wskazał, że liczy iż sąd zbada sprawę odpowiedzialności poszczególnych osób w tej sprawie. „Jako Sekretariat Stanu musimy bronić swojej pozycji oraz swojej moralności, a także doprowadzić do odzyskania pieniędzy” – podkreślił kard. Parolin.
Przed Trybunałem Watykańskim w związku z domniemanymi przestępstwami finansowymi stanie w sumie 10 osób. Postawione zarzuty mówią o defraudacji, praniu brudnych pieniędzy, oszustwach, wymuszeniach i nadużyciach urzędu. Wśród oskarżonych są m.in. kard. Angelo Becciu, a także byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy zaangażowani w zakup przez Watykan kamienicy w luksusowej dzielnicy Londynu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.