„Autorytet Ojca Świętego sprawia, iż ma on do odegrania na arenie światowej niezwykle ważną rolę w kwestii budowania pokoju” – powiedział brytyjski sekretarz stanu Tariq Ahmad po spotkaniu z watykańskim ministrem spraw zagranicznych abp Paulem Gallagherem.
Z kolei po rozmowie z prefektem Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Rufinim, angielski dyplomata zauważył, że Stolica Apostolska może pomóc w walce o wolność światowych mediów i swobodny dostęp dziennikarzy do informacji.
Brytyjczyk podkreślił, że płynąca z Watykanu siła zapobiegania konfliktom i budowania pokoju, wynika z osobistego autorytetu moralnego, jakim cieszy się Papież Franciszek, i ma znacznie nie tylko symboliczne. „Kościół ma narzędzia, aby zachęcić walczące strony do wzajemnego zbliżenia i spotkania przy stole negocjacji” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Tariq Ahmad.
Papież może przyczynić się do pojednania na świecie
„Najlepiej zilustrowała to niedawna wizyta Papieża Franciszka w Iraku, gdzie byliśmy świadkami rzeczywistego niwelowania podziałów między społecznościami, prawdziwego uzdrowienia i pojednania. Tam nawet nie musiały paść żadne słowa. Zobaczyliśmy moc pojednania i przywódców religijnych łączących się we wzajemnej przyjaźni – powiedział Tariq Ahmad. – Ta siła jedności może pomóc również w walce o wolność mediów, która jest bardzo istotna w procesie budowania pokoju. Pamiętajmy, że pierwszą ofiarą każdego konfliktu zbrojnego jest wolność mediów. Jeśli dziennikarze stają się celem ataków i zabiera im się możliwość komentowania wydarzeń, to można być całkowicie pewnym, że łamane są prawa człowieka. Niestety najbardziej bezbronne i zmarginalizowane społeczności na świecie, to mniejszości wyznaniowe. Dlatego Wielka Brytania ma nadzieję, że Watykan dołączy do Koalicji na rzecz Wolności Mediów, która powstała w lipcu 2019 r. w Londynie i do której przystąpiło już 50 państw. Myślę, że nie byłby to tylko symboliczny gest, ale ważny wkład.“
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.