Do mieszkańców Kenii, Ugandy i Republiki Środkowoafrykańskiej ojciec święty skierował przedpielgrzymkowe przesłanie.
Przybywam jako sługa Ewangelii, aby głosić miłość Jezusa Chrystusa oraz Jego orędzie pojednania, przebaczenia i pokoju – powiedział po angielsku papież w wideoprzesłaniu do czekających na niego mieszkańców Kenii i Ugandy. Od tych krajów rozpocznie się wizyta Franciszka w Afryce. Zapewnił, że przybywa zarówno do katolików, jak i do wszystkich mieszkańców Kenii i Ugandy. „Moja wizyta ma utwierdzić wspólnotę katolicką w składaniu czci Bogu i dawaniu świadectwa Ewangelii, która naucza o godności każdego mężczyzny i kobiety oraz nakazuje nam otworzyć serca na bliźnich, a w szczególności na ubogich i potrzebujących. Zarazem chciałbym też się spotkać z wszystkimi mieszkańcami Kenii i Ugandy, przekazując każdemu słowa otuchy. Żyjemy w czasach, kiedy wierzący i ludzie dobrej woli mają wszędzie umacniać wzajemne zrozumienie i poszanowanie, a także wspierać się nawzajem jako członkowie jednej rodziny ludzkiej. Wszyscy bowiem jesteśmy dziećmi Bożymi. Głównym punktem mojej wizyty będą spotkania z ludźmi młodymi, którzy są waszym największym bogactwem i naszą najbardziej obiecującą nadzieją na przyszłość naznaczoną solidarnością, pokojem i rozwojem” – powiedział Ojciec Święty.
W języku francuskim Franciszek zwrócił się do mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej. Serdecznie pozdrowił członków wszystkich tamtejszych grup etnicznych i religijnych. „Wasz drogi kraj zbyt długo już doznaje przemocy i niepewności, której niewinnymi ofiarami jest wielu z was. Cel mojej wizyty to przede wszystkim pokrzepienie was w imię Jezusa pociechą i nadzieją. Pragnę z całego serca, aby moja wizyta przyczyniła się w jakiś sposób do opatrzenia waszych ran i otwarcia spokojniejszej przyszłości dla Środkowej Afryki oraz wszystkich jej mieszkańców” – powiedział papież.
Papież nawiązał do tematu swej wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej, który brzmi: „Przeprawmy się na drugi brzeg”. Wskazał, że jest to zachęta dla wszystkich, by odnowili swe relacje z Bogiem i braćmi, budując świat sprawiedliwszy i bardziej braterski. Przypomniał, że już tam otworzy – z pewnym wyprzedzeniem – Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Wyraził nadzieję, że jego obchody będą opatrznościową okazją do udzielania i przyjmowania przebaczenia oraz odnowy w miłości. Wskazał, że pragnie poprzeć dialog międzyreligijny, aby zachęcić do pokojowego współistnienia w tym kraju. „Wiem, że jest to możliwe, bo wszyscy jesteśmy braćmi” – podkreślił Franciszek.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.
Nie doznał jednak złamania - zapewnia biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.