"Bądźcie nosicielami nadziei!"

Bądźcie nosicielami nadziei, by nie przygniatały was trudności, nie zniszczyła przemoc i nie zwyciężyło zło - wezwał Franciszek pozdrawiając wiernych z balkonu Pałacu Kardynalskiego w Bogocie. Młodych Kolumbijczyków zachęcił by rozpoznawali i rozumieli cierpienia innych, byli promotorami kultury spotkania, przebaczenia, pomagali w uzdrowieniu serc i zarażeniu młodzieńczą nadzieją. Zaapelował też aby znaleźli odwagę do odkrywania peryferyjnej Kolumbii oraz budowali przyszłości narodu. "Młodzi są nadzieją Kolumbii i Kościoła" - stwierdził papież.

Papież wyznał, że przybył do Kolumbii ze słowami "Pokój wam!" i tym samym jako "pielgrzym pokoju i nadziei" ale też aby "uczyć się od was, waszej wiary, waszego hartu ducha w obliczu przeciwności". "W ciągu tych dni chciałbym dzielić z wami najważniejszą prawdę: że Bóg kocha was miłością Ojca i zachęca was do dalszego poszukiwania i pragnienia pokoju – tego pokoju, który jest prawdziwy i trwały" - zapewnił Franciszek.

Papież pozdrowił szczególnie młodych z różnych zakątków Kolumbii. Wezwał ich, by zachowali i nie dali sobie odebrać żywej radości, będącej "znakiem młodego serca, serca, które spotkało Pana". "Żar miłości Jezusa Chrystusa czyni tę radość przeobfitą i wystarcza, aby zapalić cały świat. Cóż zatem mogłoby wam przeszkodzić w zmienianiu tego społeczeństwa i wypełnieniu waszych postanowień! Nie lękajcie się przyszłości! Ośmielcie się marzyć o rzeczach wielkich!" - zachęcał Franciszek.

Zwrócił uwagę, że młodzi mają szczególną wrażliwość na rozpoznawanie cierpień innych ludzi, szczególnie wolontariusze zdolni do rezygnacji ze swego czasu, wygód, planów skupionych na samych sobie. Wskazał na środowiska, w których śmierć, ból, podziały przeniknęły tak głęboko, że pozostawiły młodych ludzi niemal oszołomionymi, jakby znieczulonymi. "Niech wami wstrząsną i zmobilizują cierpienia waszych kolumbijskich braci! Pomagajcie też nam, starszym, abyśmy nie przyzwyczajali się do bólu i opuszczenia" - zaapelował Franciszek.

Zwracając się do młodych żyjących w zróżnicowanej rzeczywistości i w najróżniejszych sytuacjach rodzinnych, którzy dostrzegają, że życie codzienne rozgrywa się w szerokiej gamie tonacji szarych, przestrzegł by nie popadali w atmosferę relatywizmu i nie wyrzekali się zrozumienia bólu tych, którzy cierpieli. "Macie nie tylko zdolność osądzania, sygnalizowania błędów, ale także tę inną cudowną i budującą zdolność: rozumienia" - stwierdził Franciszek i dodał: "Jakże bardzo potrzebuje was Kolumbia, aby wejść w położenie tych, którzy całe pokolenia wcześniej nie mogli, albo nie umieli tego uczynić, albo nie potrafili w odpowiedni sposób dojść do zrozumienia!"

Papież zwrócił uwagę, że młodym ludziom znacznie łatwiej spotykać się, wystarcza dobra kawa, napój, muzyka, sztuka... a nawet mecz finałowy między Atlético Nacional a América Cali. "Możecie nas nauczyć, że kultura spotkania nie polega na tym, żeby wszyscy myśleli, żyli czy reagowali w ten sam sposób. Oznacza świadomość, że pomimo naszych różnic wszyscy jesteśmy częścią czegoś wielkiego, co nas łączy i przekracza, jesteśmy częścią tego wspaniałego kraju" - powiedział Franciszek.

Dalej papież podkreślił, że młodzież w stosunku do dorosłych ma większą otwartość na przebaczanie. "Pomagacie nam w tym zamiarze pozostawienia za sobą tego, co nas obraziło, w spoglądaniu w przyszłość bez obciążenia nienawiścią, bo ukazujecie nam wszystko, co mamy przed sobą, całą Kolumbię, która chce wzrastać i nadal się rozwijać. Tę Kolumbię, która potrzebuje nas wszystkich i którą my, starsi mamy wam przekazać" - zaapelował Franciszek.

Zachęcił młodych Kolumbijczyków by pomagali w uzdrowieniu serc, zarażeniu ich młodzieńczą nadzieją. Zwrócił uwagę, że atmosfera przygnębienia i niedowierzania, szkodzi nadziei, której potrzebuje każda wspólnota, aby iść naprzód. "Niech wasze nadzieje i plany dotlenią Kolumbię i napełnią ją uzdrawiającymi marzeniami" - wezwał Franciszek.

Zaapelował do młodych aby znaleźli odwagę do odkrywania peryferyjnej i głębokiej Kolumbii. "Serca młodych pobudzają się w obliczu wielkich wyzwań. Ileż jest naturalnego piękna, które należy podziwiać, nie musząc go wyzyskiwać! Iluż młodych, takich jak wy, potrzebuje waszej wyciągniętej ręki, waszych ramion, aby wyobrazić sobie lepszą przyszłość!" - wzywał Franciszek.

Wyraził przekonanie, że w młodych Kolumbijczykach tkwi potencjał konieczny do budowania narodu. "Młodzi są nadzieją Kolumbii i Kościoła" - stwierdził papież.

Franciszek zwracają się do wszystkich Kolumbijczyków wezwał by byli nosicielami nadziei, nie przygniatały ich trudności, nie zniszczyła przemoc i nie zwyciężyło zło. "Zachęcam was do niekończącego zaangażowania się w odnowę społeczeństwa, aby było sprawiedliwe, trwałe i płodne. Z tego miejsca zachęcam was do zawierzenia Panu, jedynemu, który nas wspiera i pobudza, aby móc przyczyniać się do pojednania i pokoju" - powiedział Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama