Gwinejski kardynał Robert Sarah nie ogłosi już wyboru nowego papieża. Dotychczas był on najstarszym nominacją kardynałem diakonem poniżej 80. roku życia, a więc mającym prawo udziału w ewentualnym konklawe, i to do niego należałoby wygłoszenie tradycyjnej formuły: „Habemus papam” (mamy papieża) wiernym zgromadzonym na placu św. Piotra.
Jednak na dzisiejszym konsystorzu w Watykanie został on podniesiony do rangi kardynała prezbitera, razem z siedmioma innymi dotychczasowymi kardynałami diakonami z Kurii Rzymskiej. Są to: Raymond Leo Burke, Kurt Koch, Mauro Piacenza, Gianfranco Ravasi, Walter Brandmüller, Francesco Monterisi i Angelo Amato.
Obecnie najstarszym nominacją kardynałem diakonem – uczestnikiem ewentualnego konklawe jest włoski kardynał Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, i to do niego należałoby ogłoszenie wyboru papieża.
Kolegium Kardynalskie składa się z trzech stopni: kardynałów biskupów (spośród których wybierani są dziekan i wicedziekan kolegium), kardynałów prezbiterów i kardynałów diakonów.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.