Papież Franciszek przypomniał o konieczności obrony praw ludzi, których społeczeństwo traktuje jak niewidzialnych. Chodzi m.in. o migrantów i więźniów, którym odbiera się nawet prawo do godności imienia i traktuje wyłącznie jako liczby, najczęściej dokumentujące kolejne tragedie.
Wskazuje na to Mauro De Palma, który jest jednym z trzech Gwarantów Praw Osób Zatrzymanych lub Pozbawionych Wolności we Włoszech, którzy przez Ojca Świętego zostali przyjęci na prywatnej audiencji. „Papież przypomniał nam o prawie każdego człowieka do posiadania imienia i nie bycia traktowanym jedynie jako «liczby bez twarzy»” – mówi Radiu Watykańskiemu De Palma.
„Była to bardzo wszechstronna rozmowa. Jako gwaranci zajmujemy się, co najmniej czterema sektorami: karnym, dotyczącym więziennictwa; kwestią migrantów, w tym ośrodkami pomocy i centrami przymusowej repatriacji; a także domami opieki dla osób w podeszłym wieku i ośrodkami dla niepełnosprawnych – mówi papieskiej rozgłośni Mauro De Palma. – Wszystkie te kwestie leżą bardzo na sercu Ojcu Świętemu i jest nimi żywotnie zainteresowany. Muszę przyznać, że początkowe zakłopotanie i wzruszenie wywołane osobistą rozmową z Franciszkiem szybko zostaje przezwyciężone przez fakt, że nie są to dla niego obojętne tematy, ale sprawy, w które zna i w które wkłada całe swoje zaangażowanie. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie to, że doskonale pamięta swoje wizyty w więzieniach i ośrodkach opieki, wspominał konkretnych ludzi i sytuacje. Powiedziałbym, że był to bardzo satysfakcjonujący dialog.“
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.