Sagrada Familia konsekrowana

Około 50 tys. wiernych uczestniczyło w konsekracji najsłynniejszego hiszpańskiego kościoła - Sagrada Familia w Barcelonie.

Ojciec Święty przypomniał, że „jedyny Chrystus zakłada jedyny Kościół; to On jest skałą, na której wznosi się nasza wiara” i wezwał, aby „razem pokazywać światu oblicze Boga, który jest miłością i jako jedyny może odpowiedzieć na pragnienie pełni człowieka”. „Jest to wielkie zadanie pokazania wszystkim, że Bóg jest Bogiem pokoju, a nie przemocy, wolności, a nie przymusu, zgody, a nie niezgody” – powiedział papież. Zwrócił uwagę, że poświęcenie tej świątyni Świętej Rodziny przypada w czasie, gdy „człowiek usiłuje budować swe życia poza Bogiem, jak gdyby nie miał Mu nic do powiedzenia”. „Gaudí pokazuje nam swym dziełem, że Bóg jest prawdziwą miarą człowieka. Że tajemnica prawdziwej oryginalności polega, jak mawiał, na powrocie do początku, którym jest Bóg” – powiedział Benedykt XVI i podkreślił, że genialny architekt, otwierając swego ducha na Boga, „był w stanie stworzyć w tym mieście przestrzeń piękna, wiary i nadziei, która prowadzi człowieka na spotkanie z Tym, który jest samą prawdą i pięknem”.

Nawiązując do współczesności papież zwrócił uwagę na ogromny postęp w dziedzinie techniki, na płaszczyźnie społecznej i kulturalnej. Przestrzegł, aby nie zadowalać się tym postępem. Przypomniał, że razem z nim winien dokonywać się zawsze postęp moralny. Odnosząc się pośrednio do obowiązujących w Hiszpanii liberalnego prawa aborcyjnego, ustawy o "małżeństwach" osób tej samej płci i zgodzie na adoptowanie dzieci przez homoseksualistów, projektach legalizacji eutanazji Benedykt XVI przypomniał o szczególniej potrzebie ochrony i pomocy rodzinie. Podkreślił, że „tylko wielkoduszna i nierozerwalna miłość mężczyzny i kobiety jest skuteczną ramą i podstawą życia ludzkiego w okresie jego ciąży, narodzin, wzrastania i naturalnego kresu”. „Tylko tam, gdzie istnieją miłość i wierność, rodzi się i trwa prawdziwa wolność” - podkreślił.

Ojciec Święty przypomniał, że Kościół opowiada się za takimi środkami gospodarczymi i społecznymi, aby „kobieta znajdowała w ognisku domowym i w pracy swe pełne urzeczywistnienie; aby mężczyzna i kobieta, zawierający małżeństwo i tworzący rodzinę, byli zdecydowanie wspierani przez państwo; aby bronić życia dzieci jako świętego i nienaruszalnego od chwili jego poczęcia; aby rozrodczość cieszyła się godnością, była doceniana i wspierana prawnie, społecznie i ustawodawczo”. „Dlatego Kościół sprzeciwia się wszelkim formom odrzucania życia ludzkiego i popiera to wszystko, co wspiera porządek naturalny w środowisku instytucji rodzinnej” – podkreślił Benedykt XVI.

Po homilii Ojca Świętego rozpoczął się obrzęd konsekracji świątyni. Najpierw odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po której papież odmówił specjalną modlitwę poświęcenia. Następnie Benedykt XVI  namaścił krzyżmem ołtarz główny, po czym 12 biskupów, wśród których był arcybiskup Barcelony, udało się w głąb kościoła, by w dwunastu miejscach namaścić mury świątyni. Na ołtarzu rozpalono kadzidło - symbol modlitwy, która, jak dym kadzidła, będzie wznosiła się do Boga w konsekrowanej świątyni. Papież okadził ołtarz, a następnie sześciu diakonów okadziło całą świątynię. Po oczyszczeniu ołtarza z olejów krzyżma, nakryto go obrusem, a diakoni zapalili na nim siedem świec. W tym momencie w całej świątyni rozbłysło światło.

Na zakończenie Mszy św. przy rzęsistych brawach kard. Sistach odczytał papieski dekret nadający kościołowi Sagrada Familia tytuł bazyliki mniejszej.

Po Mszy św. papież wyszedł na zewnątrz i przed fasadą Bożego Narodzenia odmówił Anioł Pański razem ze zgromadzonymi przed świąąyynią wiernymi. "Jezus wraz z Józefem i Maryją nauczył nas godności oraz pierwotnej wartości małżeństwa i rodziny, nadziei ludzkości, w której przyjmowane jest życie, od poczęcia aż do swego naturalnego kresu" – przypomniał Benedykt XVI w krótkim rozważaniu przed modlitwą. Wskazał na wielkich katalońskich czcicieli Najświętszej Rodziny z Nazaretu św. Józefa Manyaneta i Antonio Gaudiego, który „potrafił przekształcić ten kościół w chwałę Boga uczynioną z kamieni”. Zaznaczył, że „Gaudí pragnął poprzez swe dzieło nieść Ewangelię wszystkim ludziom”.

Mszę św. z papieżem koncelebrowało ponad 1100 duchownych, w tym 25 kardynałów. Był wśród nich kard. Józef Glemp. W świątyni znalazło się miejsce dla 6500 osób. W całym mieście ustawiono 33 telebimy, na których dziesiątki tysięcy osób śledziło liturgię.

Na trasie przejazdu z siedziby arcybiskupa Barcelony do kościoła Świętej Rodziny okrzykami, śpiewem i watykańskimi chorągiewkami entuzjastycznie witały papieża tysiące barcelończyków.

Po uroczystej konsekracji Benedykt XVI udał się na obiad do Pałacu Arcybiskupiego w Barcelonie. W posiłku Ojcu Świętemu towarzyszyło mu ok. stu kardynałów i biskupów.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama