My, Hiszpanie, jesteśmy wdzięczni Waszej Świątobliwości za jego miłość do Hiszpanii, okazywaną przy tak wielu okazjach – powiedział książę Asturii Filip, witając papieża w Santiago de Compostela. Zwrócił uwagę, że Benedykt XVI w ciągu pierwszych pięciu lat swego pontyfikatu już po raz drugi odwiedza Hiszpanię, a w sierpniu przyszłego roku przybędzie na obchody Światowego Dnia Młodzieży.
„Wiemy o Twoich planach poznania cudownego miasta Santiago de Compostela, aby modlić się przed grobem Apostoła. Miasta, które czeka na Ciebie z otwartymi ramionami, jak to już było przy dwóch niezapomnianych okazjach z Twoim poprzednikiem, Jego Świątobliwością Janem Pawłem II, który pozostawił nam swe głęboki ślad w postaci swego przesłania i miłości” – mówił dalej następca tronu hiszpańskiego.
Przypomniał, że od tamtych wydarzeń znacznie wzrosła liczba pielgrzymów i wędrowców przybywających do Composteli z Hiszpanii, reszty Europy, z Ameryki Łacińskiej i w coraz większym stopniu z całego świata, „urzeczywistniając w ten sposób powszechny wymiar tej Drogi św. Jakuba”. Książę zaznaczył, że w maju tego roku on sam wraz z księżną przemierzyli ponownie jeden ze szlaków „tej cudownej wędrówki duchowej i kulturalnej”.
„Wasza Świątobliwość, przybywasz jako pielgrzym, aby przekazać nam orędzie wiary, pokoju i nadziei” – powiedział następca tronu. Dodał, że w ten sposób gość z Watykanu włączył się do wielkiej rzeszy młodych, dorosłych i osób w podeszłym wieku, którzy wędrują tysiącletnim szlakiem, aby w tym Roku Świętym przybyć do wspaniałej katedry w Santiago – „klejnotu architektonicznego w stylu romańskim, który przygotowuje się z dumą do obchodów swego siedemsetlecia w 2011 roku”.
Książę Filip zwrócił uwagę, że Droga Jakubowa była „pierwszym wspólnym projektem europejskim”, a „dalsze wzbogacanie tego szlaku dialogu i niewyczerpanego poznania jest cudownym podarkiem historii dla Hiszpanii i obywateli całego świata”.
Następca tronu złożył hołd papieżowi za jego zaangażowanie na rzecz pokoju, wolności i godności człowieka, co jest „szczególnie pocieszające w tych złożonych czasach i kryzysu, przeżywanego przez świat”. Są to czasy, w których „wojna i terroryzm, głód i ubóstwo, niesprawiedliwość i ból wymagają siły, osobistego zaangażowania i wysiłków rządzących na ziemi oraz wszystkich ludzi dobrej woli” – podkreślił książę.
Zauważył, że z Santiago Hiszpania przyczyniła się do szerzenia wartości w Europie. Również dziś pragnie ona „jako kraj nowoczesny, otwarty i demokratyczny, wypowiadać z Santiago swój głos pełen zaangażowania i solidarny z problemami i potrzebami licznych narodów i ludzi”.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.