Benedykt XVI wyruszył w sobotę rano w podróż do Hiszpanii. W czasie dwudniowej pielgrzymki, 18. od początku pontyfikatu, odwiedzi Santiago de Compostelę i Barcelonę.
Santiago de Compostela w północno-zachodniej części kraju, gdzie papież przybędzie około godz. 11.30, to od średniowiecza jeden z najważniejszych w Europie ośrodek kultu i cel pielgrzymek milionów wiernych, miejsce spoczynku świętego Jakuba Starszego, jednego z dwunastu apostołów.
Po ceremonii powitania na lotnisku papież spotka się z następcą hiszpańskiego tronu, księciem Asturii Filipem i jego rodziną. O godzinie 13.00 odwiedzi miejscową katedrę, gdzie znajduje się grób św. Jakuba.
Następnie o godzinie 16.30 odprawi mszę na Plaza del Obradoiro przed katedrą z okazji ogłoszonego w Santiago de Compostela Roku Świętego. Spodziewanych jest na niej około 200 tysięcy osób.
Wieczorem Benedykt XVI przybędzie do Barcelony. Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia wizyty będzie msza z okazji poświęcenia słynnej świątyni Sagrada Familia, dzieła Antonio Gaudiego. Przed odlotem do Rzymu papież spotka się z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguzem Zapatero.
To druga pielgrzymka Benedykta XVI do Hiszpanii. W 2006 roku był w Walencji na Światowym Spotkaniu Rodzin. Wróci do tego kraju w sierpniu przyszłego roku, na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.
Watykan z rosnącym zaniepokojeniem postrzega Hiszpanię jako bastion laicyzmu. Dlatego oczekuje się, że papież w Santiago de Composteli i w Barcelonie ostrzegać będzie przede wszystkim przed dechrystianizacją Hiszpanii i całej Europy i wystosuje mocne przesłanie w obronie życia i rodziny w obliczu ataków na nie. Za takie miejscowa hierarchia kościelna i Stolica Apostolska uważają niektóre elementy polityki rządu socjalistów, takie jak ustawy o małżeństwach osób tej samej płci i zgodzie na adoptowanie dzieci przez homoseksualistów oraz depenalizacja aborcji.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.