Benedykt XVI udał się do Hiszpanii

Benedykt XVI wyruszył w sobotę rano w podróż do Hiszpanii. W czasie dwudniowej pielgrzymki, 18. od początku pontyfikatu, odwiedzi Santiago de Compostelę i Barcelonę.

Santiago de Compostela w północno-zachodniej części kraju, gdzie papież przybędzie około godz. 11.30, to od średniowiecza jeden z najważniejszych w Europie ośrodek kultu i cel pielgrzymek milionów wiernych, miejsce spoczynku świętego Jakuba Starszego, jednego z dwunastu apostołów.

Po ceremonii powitania na lotnisku papież spotka się z następcą hiszpańskiego tronu, księciem Asturii Filipem i jego rodziną. O godzinie 13.00 odwiedzi miejscową katedrę, gdzie znajduje się grób św. Jakuba.

Następnie o godzinie 16.30 odprawi mszę na Plaza del Obradoiro przed katedrą z okazji ogłoszonego w Santiago de Compostela Roku Świętego. Spodziewanych jest na niej około 200 tysięcy osób.

Wieczorem Benedykt XVI przybędzie do Barcelony. Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia wizyty będzie msza z okazji poświęcenia słynnej świątyni Sagrada Familia, dzieła Antonio Gaudiego. Przed odlotem do Rzymu papież spotka się z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguzem Zapatero.

To druga pielgrzymka Benedykta XVI do Hiszpanii. W 2006 roku był w Walencji na Światowym Spotkaniu Rodzin. Wróci do tego kraju w sierpniu przyszłego roku, na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie.

Watykan z rosnącym zaniepokojeniem postrzega Hiszpanię jako bastion laicyzmu. Dlatego oczekuje się, że papież w Santiago de Composteli i w Barcelonie ostrzegać będzie przede wszystkim przed dechrystianizacją Hiszpanii i całej Europy i wystosuje mocne przesłanie w obronie życia i rodziny w obliczu ataków na nie. Za takie miejscowa hierarchia kościelna i Stolica Apostolska uważają niektóre elementy polityki rządu socjalistów, takie jak ustawy o małżeństwach osób tej samej płci i zgodzie na adoptowanie dzieci przez homoseksualistów oraz depenalizacja aborcji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.