Zwołanie w roku 2012 Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, poświęconego problemowi nowej ewangelizacji, zapowiedział dziś Ojciec Święty podczas Eucharystii kończącej Synod dla Bliskiego Wschodu.
Benedykt XVI zaapelował o zapewnienie pokoju w tej części świata, wszystkim mieszkańcom wolności religijnej i poszanowania swobody sumienia. Zachęcił także tamtejszy Kościół różnych obrządków do otwartości i dostrzegania powszechnego wymiaru wspólnoty chrześcijańskiej.
Papież zauważył, że obrady w auli synodalnej stanowiły okazję, by dzielić się radościami i cierpieniami, niepokojami i nadziejami chrześcijan Bliskiego Wschodu. „Przeżywaliśmy jedność Kościoła w różnorodności Kościołów obecnych w tym regionie. Prowadzeni przez Ducha Świętego staliśmy się 'jednym sercem i jedną duszą' w wierze, nadziei i miłości” – stwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie zauważył, że należałoby sobie życzyć, aby takie pozytywne doświadczenie miało także miejsce w poszczególnych wspólnotach Bliskiego Wschodu, sprzyjając uczestnictwu wiernych w celebracjach liturgicznych innych obrządków katolickich i w ten sposób otwieraniu się na wymiary Kościoła powszechnego.
Ojciec Święty wskazał także na wyzwania stojące przed Kościołem w tej części świata. Jedną z nich jest komunia w obrębie każdego z Kościołów sui iuris, a także w relacjach między poszczególnymi Kościołami katolickimi różnych tradycji. „Potrzebujemy pokory, aby uznać swe ograniczenia, błędy i zaniedbania, aby móc rzeczywiście tworzyć 'jedno serce i jedną duszę'” – podkreślił papież. Zauważył, że pełniejsza komunia w obrębie Kościoła katolickiego sprzyja także dialogowi ekumenicznemu z innymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi, a wolę jego kontynuowania wyrazili także ojcowie synodalni.
Innym wyzwaniem stojącym przed „małą trzódką” chrześcijan Bliskiego Wschodu jest niesienie Dobrej Nowiny o miłości Boga względem człowieka, która objawiła się właśnie w Ziemi Świętej w osobie Jezusa Chrystusa. „To Słowo zbawcze, wzmocnione łaską sakramentów, rozbrzmiewa szczególnie skutecznie w miejscach, gdzie ze względu na Bożą Opatrzność zostało ono napisane. Jest to jedyne Słowo zdolne do przerwania błędnego kręgu odwetu, nienawiści i przemocy” – zauważył Benedykt XVI. Zaznaczył, że z serca pojednanego z Bogiem i bliźnimi mogą się zrodzić inicjatywy pokoju na poziomie lokalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym. Podkreślił, że w dzieło musi zaangażować się cała wspólnota międzynarodowa. Natomiast chrześcijanie, którym należy się pełnia praw obywatelskich, powinni wnieść swój wkład w to dzieło poprzez ducha błogosławieństw, stając się budowniczymi pokoju i apostołami pojednania z korzyścią dla całego społeczeństwa.
Ojciec Święty zaapelował także o modlitwę w intencji pokoju – rezultatu między innymi wysiłków ludzi dobrej woli, instytucji, a zwłaszcza państw najbardziej zaangażowanych w rozwiązywanie konfliktów. Zachęcił, by nigdy nie ulegać rezygnacji z powodu braku pokoju. „Pokój jest możliwy. Jest wyzwaniem pilnym. Pokój jest niezbędnym warunkiem godnego życia osoby ludzkiej i społeczeństwa. Pokój jest też najlepszym środkiem, by uniknąć emigracji z Bliskiego Wschodu” – stwierdził Benedykt XVI.
Innym wkładem jaki mogą wnieść chrześcijanie w życie swych społeczeństw jest krzewienie autentycznej wolności religijnej i wolności sumienia. Papież podkreślił, że należą one do podstawowych praw człowieka, które powinny zawsze respektować wszystkie państwa. Zauważył, że wielu krajach Bliskiego Wschodu można mówić o swobodzie sprawowania kultu, ale często niestety przestrzeń wolności religijnej jest bardzo ograniczona. „Poszerzenie tej przestrzeni wolności jest niezbędnym warunkiem zagwarantowania wszystkim należącym do różnych wspólnot religijnych prawdziwej wolności, by żyły i mogły wyznawać swą wiarę” – stwierdził Ojciec Święty. Jednocześnie zachęcił, aby kwestia ta była przedmiotem dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, którego pilną potrzebę podkreślili ojcowie synodalni.
Benedykt XVI przypomniał, że wielokrotnie w auli synodalnej wskazywano na potrzebę nowej ewangelizacji, która jest także konieczna w krajach o dawnej tradycji chrześcijańskiej. Z tego względu utworzył niedawno nową dykasterię, Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. „Z tego względu po zasięgnięciu rady episkopatu całego świata i wysłuchaniu opinii Rady Zwyczajnej Sekretariatu Synodu Biskupów podjąłem decyzję o poświęceniu najbliższego Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów w 2012 r. Następującemu tematowi: 'Nova evangelizatio ad christianam fidem tradendam' – Nowa ewangelizacja dla przekazania wiary chrześcijańskiej” – powiedział papież.
Ojciec Święty zapewnił chrześcijan Bliskiego Wschodu, że nie są sami, że towarzyszy im zawsze Stolica Apostolska i cały Kościół, który zrodził się w Jerozolimie, rozprzestrzenił na Bliskim Wschodzie, a następnie na cały świat.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.