Głównym punktem drugiego dnia pobytu Ojca Świętego na polskiej ziemi była Msza Swięta, kończąca 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Wzięło w niej udział co najmniej250 tysięcy osób przybyłych z całego świata.
Statio Orbis
Jesteśmy nie tylko dziećmi Bożymi, ale i twoimi duchowymi dziećmi" powiedział metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, witając Papieża w imieniu pielgrzymów. Podsumował krótko obrady Kongresu, dziękując za wybór Wrocławia na miejsce tego tak ważnego dla całego Kościoła powszechnego wydarzenia.
Jan Paweł II w trwającej ok. 45 minut homilii podkreślił szczególny charakter stolicy Dolnego Śląska, jako ..miasta spotkania, miasta, które jednoczy" tradycję Wschodu i Zachodu.
Nawiązując do tajemnicy Eucharystii, która jest „chlebem żywym", w dramatycznych słowach prosił Boga o chleb powszedni dla głodujących. Apelował również do polityków o solidarność z potrzebującymi i sprawiedliwy podział dóbr ziemskich, a do wszystkich słuchaczy o otwarcie serc i zajęcie się ludźmi cierpiącymi biedę w ich najbliższym otoczeniu.
Wiele uwagi poświęcił Papież sprawie wolności, wymagającej ładu moralnego i ładu sferze wartości, zdecydowanie przeciwstawił się próbom ukazywania Boga i Kościoła jako zagrożeń dla ludzkiej wolności. Powiedział, że prawdziwa wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru z siebie.
Anioł Pański
Po Mszy Św., wprowadzając do modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II dziękował za dar 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego Bogu i wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego sprawnego przebiegu. Powitał gości z całego świata. Nawiązując do przypadającego 1 czerwca Dnia Dziecka zapewnił, że chciałby ucałować wszystkie dzieci we Wrocławiu, w Polsce i na całym świecie.
Zwracając uwagę na przedziwny związek pomiędzy tajemnicą Wcielonego Słowa a Eucharystią, przytoczył pleśń „Bądźże pozdrowiona, Hostio żywa". Spotkanie > z uczestnikami Kongresu
Spotkanie z uczestnikami Kongresu
Spotkanie z organizatorami i uczestnikami 46. MKE rozpoczęło się z półtoragodzinnym opóźnieniem, ponieważ Ojciec święty pieszo udał się do katedry wrocławskiej, aby pomodlić sie przy grobie kard. Bolesława Kominka, poprzedniego metropolity wrocławskiego. Także drogę do seminarium, w którym odbywało się spotkanie, przebył pieszo.
Zwracając sie do zgromadzonych Papież powiedział m.in.. „Wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub fałszywego, pozornego". Eucharystię nazwa „pulsującym życiem Kościoła .
Podczas kolacji ogłosił ustanowienie we Wrocławiu nowej katedry greckokatolickiej w dotychczasowym rzymskokatolicka kościele pw. św. Wincentego.
Wieczorem niespodziewanie Ojciec Święty zwiedził Panoramę Racławicką.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.