Warszawskie powitanie

„Citta di Roma", specjalny samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia", dowodzony przez kapitana Rolando Ricardiego, wystartował

 

NA ZAMKU KRÓLEWSKIM

Podczas poprzedniej wizyty Papieża w Polsce na Zamku w Warszawie trwały jeszcze prace konserwatorskie,, dlatego dopiero tym razem Jan Paweł: II mógł zwiedzić drugą po Wawelu rezydencję królów polskich.

Oficjalne spotkanie z Przewodniczącym Rady Państwa gen. Wojciechem Jaruzelskim miało miejsce w Sali Senatorskiej. Wojciech Jaruzelski wiele uwagi w swym wystąpieniu poświęcił najnowszym dziejom Polski, a zwłaszcza krwawej ofierze złożonej przez nasz naród w latach II wojny światowej- Podkreślił, że podstawowym dążeniem całego społeczeństwa powinna być walka o zachowanie pokoju na świecie i umacnianie spokoju wewnętrznego. Dziś każdy, kto włada polskim słowem, powinien wołać o stulecia pokoju (...). Śmiałe, nowatorskie, tak liczne w ostatnim okresie inicjatywy pokojowe państw socjalistycznych, w tym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, składają się na wizję ludzkości uwolnionej od przekleństwa wyścigu zbrojeń. Europy trwale bezpiecznej zjednoczonej lojalną współpracą ponad istniejące rozbieżności i podziały.

Temat pokoju powrócił też w wypowiedzi Jana .Pawła II, który przypomniał, że temat ten jest nierozłącznie związany ze sprawiedliwością i wolnością człowieka. Mówi o tym Karta Praw Człowieka, dokument, który stanął jakby u samych zrębów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Doświadczenia dziejowe, zwłaszcza doświadczenia ostatniej wojny stanowią dla nas szczególne wyzwanie, aby podejmować walkę o pokój, również w naszym własnym domu. Czy możemy to zrobić inaczej niż sięgając do Karty Praw Człowieka? Przecież pokój jest zawsze, między narodami i w łonie społeczeństwa, w pośrodku narodów - dojrzałym owocem sprawiedliwości społecznej: opus iustitiae pax. Więc trzeba zaczynać od społeczeństwa. Od ludzi-od tych ludzi, którzy stanowią Polskę drugiej połowy dwudziestego wieku... Każdy z tych ludzi ma swoją osobową godność, ma prawa tej godności odpowiadające. W imię tej godności słusznie każdy i wszyscy dążą do tego, aby być nie tylko przedmiotem nadrzędnego działania władzy, instytucji życia państwowego - ale: być podmiotem - to znaczy: uczestniczyć w stanowieniu o Pospolitej Rzeczy wszystkich Polaków. (...) Jeśli chcecie zachować pokój ,pamiętajcie o człowieku powiedział Papież. - Pamiętajcie o jego prawach, które są niezbywalne, bo wynikają z samego człowieczeństwa każdej ludzkiej osoby. Pamiętajcie między innymi o jego prawie do wolności religijnej, stowarzyszania się, wy powiadania swoich poglądów... Wszelkie naruszanie i nieposzanowanie praw człowieka stanowi zagrożenie dla pokoju.

Nastąpiła wymiana podarunków. Jan Paweł II otrzymał w darze facsimile jednego z najcenniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa, XVI-wiecznego rękopisu znanego jako „Codex Picturatus Balthasaris Behem" i kolekcję monet z serii „Sławni Polacy". Papież ofiarował XVI-wieczny obraz przedstawiający kardynała Rozjusza.

Przez ponad godzinę Ojciec Święty i Przewodniczący Rady Państwa toczyli rozmowy przy drzwiach zamkniętych, następnie udali się razem na zwiedzanie wnętrz zamkowych, oprowadzani przez dyrektora Zamku, prof. Aleksandra Gieysztora. W kaplicy zamkowej Jan Paweł II złożył dodatkowy dar - zdobiony kielich mszalny z XVII wieku.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg