List Franciszka do FAO na dekadę rolnictwa rodzinnego

Wyeliminowanie głodu i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób, którym brakuje podstawowych środków do życia, to główne punkty listu, jaki Papież Franciszek wystosował do dyrektora Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO prof. José Graziano da Silva.

Dziś rozpoczyna się Dekada Rolnictwa Rodzinnego. Inicjatywa ta ukierunkowana jest na wyeliminowanie głodu na świecie, zabezpieczenie żywności oraz promocję zrównoważonego rolnictwa. Ambitny cel „Zero Głodu” ma zostać zrealizowany do 2030 r.

Ojciec Święty zwraca uwagę, że rodzina w kontekście rolniczym może doprowadzić do przekształcenia porządku społecznego, współpracując z władzami państwowymi na rzecz rozwoju rejonów wiejskich. Kobiety i ludzie młodzi – jak podkreśla Franciszek – powinni odgrywać kluczową rolę w tej misji, ze względu na swój geniusz i energiczność.

Trzeba jednak, aby zainteresowanie i umiejętności młodych ludzi w obszarze rolnictwa były wspierane przez potencjał edukacyjny oraz odpowiednią politykę gospodarczą. Trzeba przejść od przekazywania wiedzy – mówił Papież – do faktycznego pielęgnowania kultury ekologicznej, która wraz z programami oświatowymi, stylem życia i duchowością mogą stawić opór reżimowi technokracji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama