Od samego początku swego pontyfikatu Franciszek chce odwiedzać Kościoły na peryferiach. Katolicy w Macedonii Północnej na pewno do tej kategorii należą – podkreśla bp Kiro Stojanov zwierzchnik Kościoła katolickiego w tym bałkańskim kraju.
7 maja papież złoży tam jednodniową wizytę.
Bp Stojanov stoi na czele dwóch istniejących w tym kraju diecezji: łacińskiej ze stolicą w Skopje oraz eparchii greckokatolickiej Strumica-Skopje. W 2-milionowym społeczeństwie Macedonii Północnej katolików jest zaledwie 20 tys., z czego 15 tys. obrządku wschodniego. 65 proc. społeczeństwa stanowią prawosławni, a 30 proc. muzułmanie, których obecność na tym terenie jest związana z podbojami Imperium Otomańskiego.
Katolicki ordynariusz Skopje zastrzega jednak, że relacje między różnymi religiami i wyznaniami są dobre. W Macedonii Północnej wielokrotnie dochodziło do wewnętrznych konfliktów, ale nigdy nie miały one podłoża religijnego – podkreśla bp Stojanov. Zapewnia on, że wszyscy zwierzchnicy religijni z wielkim entuzjazmem przyjęli wiadomość o przybyciu Papieża. Są świadomi, że dla naszego kraju to wielka szansa – mówi bp Stojanov.
“Ta wizyta będzie przede wszystkim wielkim wsparciem dla nas wszystkich, którzy pracujemy na rzecz Kościoła katolickiego w tym kraju. Cieszę się, że w programie wizyty Papież przewidział osobne spotkanie z kapłanami i zakonnicami – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Stojanov. – Ciekawe będzie to, że na to spotkanie z duchowieństwem kapłani obrządku wschodniego przyjdą wraz ze swymi rodzinami, bo większość z nich jest żonatych. Franciszek będzie mógł się spotkać z tymi rodzinami. A jeden z kapłanów złoży też świadectwo o tym, jak wraz z rodziną dba o parafię i swych wiernych. Innym ważnym aspektem tej podróży jest fakt, że Papież chce zwrócić uwagę na postać Matki Teresy z Kalkuty, na to, że ona urodziła się właśnie tutaj w Skopje, a my żyjemy w jej duchu, w wielkiej wrażliwości na ubogich. I ważne jest również to, że w ośrodku upamiętniającym Matkę Teresę Papież spotka się ze zwierzchnikami wspólnot religijnych w Macedonii Północnej. Odbędzie się ono w duchu i zgodnie z charyzmatem Matki Teresy, która kochała wszystkie narody. Tam też Franciszek spotka się z ubogimi, którzy codzienne otrzymują posiłek od Misjonarek Miłości w Skopje.”
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.