Papież Franciszek powiedział w sobotę, że mentalność oparta na czynieniu z pieniądza "bożka" prowadzi do powstania "społeczeństwa nieludzkiego i niesprawiedliwego". Mówił, że świat ma tendencję, by "handlować" wszystkim i jest chory na samotność oraz egoizm.
Podczas spotkania z 7 tysiącami przedstawicieli włoskiego ruchu spółdzielczego Franciszek mówił: "Wizja współpracy oparta na relacjach, a nie na zysku, idzie pod prąd wobec mentalności świata". Apelował o promowanie alternatywnych modeli życia w społeczeństwie, w których nie będzie panować władza "bożka pieniądza".
To bożek - dodał- który "oszukuje i czyni społeczeństwo coraz bardziej nieludzkim i niesprawiedliwym"; "także odważyłbym się powiedzieć bardziej ubogim"- stwierdził.
Papież zwrócił się do spółdzielców: "Dziękuję za waszą pracę pełną zaangażowania, która jest wyrazem wiary we współpracę i uporu, by pozostać człowiekiem w świecie, który chce handlować każdą rzeczą".
"Nasz świat jest chory na samotność, wiemy to wszyscy. Dlatego potrzebuje inicjatyw, które pozwolą razem z innymi stawić czoła wyzwaniom, jakie przynosi życie"- oświadczył papież. Wskazał następnie: "Idąc i pracując razem doświadcza się wielkiego cudu nadziei; wszystko znów wydaje się możliwe".
Dlatego, zaznaczył, "współpraca jest sposobem na to, by zbudować konkretną nadzieję".
Papież ostrzegł: "Społeczeństwo stające się murem, tworzone przez masę jednostek, które nie myślą i nie działają jak osoby, nie jest w stanie docenić podstawowej wartości relacji".
"Nie można naprawdę działać jako osoba, kiedy jest się chorym na obojętność i egoizm"- zaznaczył.
Franciszek zwrócił uwagę, że w mediach często pojawiają się informacje o samobójstwach przedsiębiorców, zmagających się z problemami. "Nie możemy pozostawać obojętni wobec takich dramatów "- powiedział.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.