Benedykt XVI przybył na Maltę

Papież Benedykt XVI przyleciał w sobotę po południu na Maltę z pielgrzymką z okazji 1950. rocznicy przybycia świętego Pawła na wyspę.

Samolot linii Alitalia z papieżem mógł wystartować z rzymskiego lotniska Fiumicino, gdyż w centrum i na południu Włoch, w odróżnieniu od znacznej części Europy, nad którą przechodzi chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii, przestrzeń powietrzna nie została zamknięta.

Po wylądowaniu samolotu włoskich linii Alitalia na jego pokład wszedł nuncjusz apostolski na Malcie, abp Tommaso Caputo. Rozpoczęła się ceremonia powitania.

Na lotnisku, obok prezydenta, papieża witali przewodniczący maltańskiego episkopatu abp Paul Cremona z biskupami, szef i przedstawiciele rządu, życia politycznego i społecznego oraz korpusu dyplomatycznego.

Odegrano hymny narodowe Watykanu i Malty.

Po powitaniu a następnie wizycie kurtuazyjnej u prezydenta kraju George’a Abeli ok. godz. 19.45 rozpocznie się spotkanie Ojca Świętego z 250-osobową grupą misjonarzy w Grocie św. Pawła w Rabacie koło La Valletty.

Licząca ponad 400 tys. mieszkańców Malta, trzykrotnie gościła Jana Pawła II: dwa razy w 1990 r. i w 2001, w ramach pielgrzymki śladami św. Pawła, która objęła też Grecję i Syrię.

Wizyta odbywa się z okazji 1950 rocznicy przybycia na wyspę św. Pawła Apostoła i potrwa do jutra wieczorem. Hasłem 14. podróży zagranicznej Benedykta XVI są słowa: „Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy” (Dz 27, 26).

Na włoskim lotnisku papieża żegnali m.in. Gianni Letta, szef urzędu rady ministrów oraz wikariusz generalny dla diecezji Rzymu, kard. Agostino Vallini.

Po powitaniu a następnie wizycie kurtuazyjnej u prezydenta kraju George’a Abeli ok. godz. 19.45 rozpocznie się spotkanie Ojca Świętego z 250-osobową grupą misjonarzy w Grocie św. Pawła w Rabacie koło La Valletty.

Jutro Benedykt XVI będzie o godz. 10.00 przewodniczył Mszy św. Placu Spichlerzy we Florianie. O godz. 13.00 w Nuncjaturze Apostolskiej spożyje posiłek z biskupami Malty oraz osobami towarzyszącymi mu w podróży. O 17.15 na nabrzeżu Wielkiego Portu w La Vallettcie odbędzie się spotkanie z młodzieżą.

Uroczystości pożegnalne rozpoczną się o 18.40. Papieski samolot ma udać się w drogę powrotną do Wiecznego Miasta o 19.10, a przybycie na rzymskie lotnisko w Ciampino zaplanowano na 20.45.

Wizytę Benedykta XVI będzie obsługiwało 200 dziennikarzy zagranicznych i 300 maltańskich, a transmitować ma ok. 60 stacji telewizyjnych. Nad bezpieczeństwem Ojca Świętego będzie czuwało. 1800 policjantów. Jedną z niespodzianek przygotowaną przez gospodarzy na przyjęcie papieża będą wyśpiewane przez 5 tys. dzieci życzenia urodzinowe dla Benedykta XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg