O znaczeniu Triduum Sacrum przypomniał Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 31 marca. Księży zachęcił, by na wzór św. Jana Marii Vianneya byli orędownikami nadziei, pojednania i pokoju.
W Wielki Piątek będziemy wspominać mękę i śmierć Pana. Jezus zechciał złożyć swoje życie w ofierze za odkupienie grzechów ludzkości, wybierając w tym celu najokrutniejszą i najbardziej upokarzającą śmierć: ukrzyżowanie. Istnieje nierozerwalny związek między Ostatnią Wieczerzą a śmiercią Jezusa. W tej pierwszej Jezus daje swe Ciało i swą Krew, czyli swe ziemskie istnienie, samego siebie, uprzedzając swoją śmierć i przekształcając ją w akt miłości. Tak oto śmierć, która z samej swej istoty jest końcem, zniszczeniem wszelkich związków, staje się za Jego sprawą, aktem komunikowania siebie, narzędziem zbawienia i głoszeniem zwycięstwa miłości. W ten sposób Jezus staje się kluczem do zrozumienia Ostatniej Wieczerzy, która jest zapowiedzią przemiany gwałtownej śmierci w dobrowolną ofiarę, w czyn miłości, która odkupuje i zbawia świat.
Wielka Sobota naznaczona jest wielką ciszą. Kościoły są ogołocone i nie przewiduje się szczególnych liturgii. W tym czasie oczekiwania i nadziei wierni są zaproszeni do modlitwy, przemyśleń, nawrócenia, także za pośrednictwem sakramentu pojednania, aby móc uczestniczyć, będąc dogłębnie odnowionymi, w sprawowaniu paschy.
W noc wielkosobotnią w czasie uroczystej Wigilii Paschalnej, będącej „matką wszystkich wigilii”, cisza ta zostanie przerwana śpiewem Alleluja, zapowiadającym zmartwychwstanie Chrystusa oraz głoszącym zwycięstwo światła nad ciemnościami, życia nad śmiercią. Kościół rozraduje się w spotkaniu ze swym Panem, wchodząc w dzień Paschy, który rozpoczyna Pan, powstając z martwych.
Drodzy Bracia i Siostry, bądźmy gotowi przeżyć intensywnie to Triduum Paschalne, tak już bliskie, aby coraz bardziej zanurzać się w Tajemnicę Chrystusa, dla nas zmarłego i zmartwychwstałego. Niech towarzyszy nam w tej wędrówce duchowej Najświętsza Maryja Panna. Ona, która poszła za Jezusem w Jego męce i była obecna pod Krzyżem, niech nas wprowadzi w misterium paschalne, abyśmy mogli zaznać radości i pokoju od Zmartwychwstałego.
Z tymi uczuciami już teraz składam najserdeczniejsze życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych wam wszystkim, obejmując nimi wasze wspólnoty i wszystkich waszych bliskich.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.