Dwudziestu amerykańskich studentów przyjechało do Polski, by lepiej poznać i zrozumieć osobę Karola Wojtyły oraz jego nauczanie jako papieża. Specjalny program przybliżający cudzoziemcom postać Jana Pawła II przygotowała Szkoła Języka i Kultury Polskiej KUL
Żeby lepiej rozumieć Papieża Polaka, trzeba choć trochę spróbować Polski, czyli poznać jej historię, zobaczyć Kraków, Częstochowę, porozmawiać z ludźmi. Okazuje się, że dzięki Janowi Pawłowi II wiele osób interesuje się naszym krajem.
– Od wielu lat przyjeżdżają do nas studenci, by uczyć się języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Od pewnego czasu obserwujemy także rosnące zainteresowanie Karolem Wojtyłą. Zagraniczni studenci pytają nas, jaki był nasz papież, który przecież wykładał na KUL, szukają w Lublinie jego śladów, słuchają wspomnień osób, które znały go osobiście. Pomyśleliśmy więc, że warto przygotować specjalny program dla cudzoziemców, który pomoże im poznać i lepiej zrozumieć papieża Polaka – mówi Cezary Ruta ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL.
Pomysł bardzo spodobał się jednemu z amerykańskich profesorów Kennethowi Kempowi, który sam od lat interesuje się szczególnie Karolem Wojtyłą. KUL nawiązał więc współpracę z Katolickim Uniwersytetem św. Tomasza w Stanach, gdzie prof. Kemp wykłada, i wspólnie opracowano program dla chętnych amerykańskich studentów. – Przyjechali do nas studenci różnych kierunków studiów z Uniwersytetu św. Tomasza w Stanach. Była to oferta dla chętnych, którzy spędzili w Polsce cztery tygodnie, uczestnicząc w wykładach dotyczących nie tylko postaci Karola Wojtyły, ale i historii Polski, filozofii i teologii. Poza tym studenci oglądali polskie filmy, zwiedzali muzea i miejsca dla Polaków ważne, jak choćby Częstochowa. Auschwitz, Kraków, czy Wadowice. Pokazaliśmy im także nasz region, począwszy od Lublina, przez Nałęczów, Kazimierz aż po Zamość – mówi Anna Tarnowska-Waszak, koordynująca program ze strony polskiej.
Dla studentów z Ameryki czas spędzony w Polsce to nie tylko ciekawa wyprawa, ale i normalna praca naukowa. Każdy z uczestników programu musiał przygotować swoją pracę na temat związany z Karolem Wojtyłą i przystąpić do końcowego egzaminu. Uczestnicy przyznają, że Polska ich bardzo pozytywnie zaskoczyła i że chętnie tu jeszcze wrócą.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.