Polski papież dla Amerykanów

MAG/jad

publikacja 04.02.2010 14:39

Dwudziestu amerykańskich studentów przyjechało do Polski, by lepiej poznać i zrozumieć osobę Karola Wojtyły oraz jego nauczanie jako papieża. Specjalny program przybliżający cudzoziemcom postać Jana Pawła II przygotowała Szkoła Języka i Kultury Polskiej KUL

Polski papież dla Amerykanów Agnieszka Gieroba Grupa Amerykanów przyjechała do Lublina bliżej poznać ojczyznę Jana Pawła II

Żeby lepiej rozumieć  Papieża Polaka, trzeba choć trochę spróbować Polski, czyli poznać jej historię, zobaczyć Kraków, Częstochowę, porozmawiać z ludźmi. Okazuje się, że dzięki Janowi Pawłowi II wiele osób interesuje się naszym krajem.

– Od wielu lat przyjeżdżają do nas studenci, by uczyć się języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Od pewnego czasu obserwujemy także  rosnące  zainteresowanie Karolem Wojtyłą.  Zagraniczni studenci pytają nas, jaki był nasz papież, który przecież wykładał na KUL, szukają w Lublinie jego śladów, słuchają wspomnień osób, które znały go osobiście. Pomyśleliśmy więc, że warto przygotować specjalny program dla cudzoziemców, który pomoże im poznać i lepiej zrozumieć papieża Polaka – mówi Cezary  Ruta  ze Szkoły  Języka i Kultury Polskiej KUL.

Pomysł bardzo spodobał się jednemu z amerykańskich profesorów Kennethowi Kempowi, który sam od lat interesuje  się szczególnie  Karolem Wojtyłą. KUL nawiązał więc współpracę z Katolickim Uniwersytetem św. Tomasza  w Stanach,  gdzie prof. Kemp wykłada, i wspólnie opracowano  program  dla chętnych amerykańskich studentów. – Przyjechali do nas studenci różnych kierunków studiów z Uniwersytetu św. Tomasza w Stanach. Była to oferta dla chętnych, którzy spędzili w Polsce cztery tygodnie, uczestnicząc w wykładach dotyczących nie tylko postaci Karola Wojtyły, ale i historii Polski, filozofii i teologii. Poza tym studenci oglądali polskie filmy, zwiedzali muzea i miejsca dla Polaków ważne, jak choćby Częstochowa. Auschwitz, Kraków, czy  Wadowice.  Pokazaliśmy im także  nasz  region,  począwszy od Lublina, przez Nałęczów, Kazimierz aż po Zamość – mówi Anna Tarnowska-Waszak, koordynująca program ze strony polskiej.

Dla studentów z Ameryki czas spędzony w Polsce to nie tylko ciekawa wyprawa, ale i normalna praca naukowa. Każdy z uczestników programu musiał przygotować swoją pracę na temat związany z Karolem Wojtyłą i przystąpić do końcowego egzaminu. Uczestnicy przyznają, że Polska ich bardzo pozytywnie zaskoczyła i że chętnie tu jeszcze wrócą.