Franciszek ujawnia źródła swej intelektualnej inspiracji

Ojciec Święty ujawnił swe intelektualne źródła inspiracji. W rozmowie z włoskim filozofem Massimem Borghesim przyznał się do swej fascynacji myślą dialektyczną, a konkretnie jej schrystianizowaną wersją w postaci filozofii francuskiego jezuity ks. Gastona Fessarda.

Franciszek przyznał, że jest to kluczowy autor jego formacji intelektualnej. Poznał go już w młodości, podczas studiów filozoficznych.

We Włoszech ukazuje się właśnie książka prof. Borghesiego pod tytułem: „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna”. To podczas pracy nad tą książką włoski filozof mógł się dowiedzieć bezpośrednio od Papieża, z czego czerpie swoją inspirację. Istotnym wydarzeniem na drodze jego intelektualnego rozwoju była lektura ksiązki ks. Fessarda SJ „Dialektyka Ćwiczeń Duchownych św. Ignacego Loyoli” („La Dialectique des Exercices spirituels de S. Ignace de Loyola »). Mówi Massimo Borghesi.

„Ks. Fessard interpretował Ćwiczenia i duchowość ignacjańską jako napięcie, jako myśl, która oscyluje między przeciwnościami, między łaską a wolnością, między tym, co nieskończenie wielkie, a tym, co niepokaźne. Oznacza to, że życie chrześcijańskie nie jest harmonijne, lecz stanowi ciągłą oscylację między przeciwnościami, jednoczącymi się w syntezie, której nie dokonuje jednak, jak u Hegla, myśl, tylko tajemnica, czyli Boże działanie. A zatem między Bogiem nieskończenie wielkim a człowiekiem w jego ludzkiej kondycji istnieje napięcie, polaryzacja. Jorge Bergolio odbierał to jako klucz duchowości ignacjańskiej, a potem w latach 70. i 80. zastosował ten klucz do całego społeczeństwa, do Kościoła, do świata podzielonego, co było charakterystyczne dla Argentyny w tym dramatycznym dla tego kraju okresie. Dlatego Kościół miał się stać pojednaniem przeciwieństw, syntezą, podobnie jak i jezuita jest syntezą dwóch przeciwnych biegunów” – powiedział Radiu Watykańskiemu Massimo Borghesi.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Jan
  10.11.2017 22:17
  A myślałem że inspiruje się Biblią.
 • (wujek) Olek
  11.11.2017 00:27
  Powodem mojego powrotu do katolicyzmu, jako ukoronowania rozsądku i Judaizmu, to lektura Platona, Arystotelesa, Justyna, Augustyna, Alfarabi, Maimonidesa, Tomasza z Akwinu, Talmudu, Lewinasa i (polecam!) Ratzingera ... Jak i Chestertona, zobacz http://www.gkchesterton.pl/ I to będąc katolickim talmudystą, kto by pomyślał.
 • JarosławK
  11.11.2017 18:44
  Tylko czemu nie bazuje po prostu na św. Ignacym tylko na jakichś komentarzach do niego? Mądry człowiek bazuje na źródłach, a nie na komentarzach do komentarzy. A jeśli to, ze św. Ignacym ma niewiele wspólnego? I na tym budować cały gmach swojej wizji teologicznej; na czymś tak niepewnym... A może św. Ignacy się w grobie przewraca...
 • JAWA25
  12.11.2017 13:26
  http://gosc.pl/doc/3570504.Franciszek-modli-sie-za-Castro
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.