O konieczności prowadzenia Ludu Bożego z pokorą i miłością, pomimo naszych błędów i grzechów przypomniał papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.
Ojciec Święty odniósł się do słów czytanej dziś Ewangelii (J 21,15-19), ukazującej powierzenie Piotrowi władzy kierowania Kościołem na ziemi.
Franciszek przypomniał, że Pan Jezus wybrał grzesznika, aby pasł Jego owce. Czyni to stawiając trzy razy pytanie o miłość: „czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?”. Zaznaczył, że inni uczniowie uciekli, a Piotr się Go zaparł. Jezus wybiera największego grzesznika spośród uczniów, aby pasł Jego owce z miłością – zauważył papież.
„Nie ma on paść z głową zadartą do góry, jak wielki władca. Przeciwnie: ma paść z pokorą, miłością, podobnie jak to czynił Jezus. To jest misja, którą Jezus powierza Piotrowi. Pomimo jego grzechów i błędów, co można dostrzec nawet w tej scenie, kiedy po owym wspaniałym dialogu Piotr popełnia błąd i wiedziony ciekawością stawia pytanie o Jana: «Panie, a co z tym będzie?» . Ma prowadzić Lud Boży z miłością, pomimo swoich błędów, grzechów. Z miłością: «Ponieważ te owce nie są twoje, lecz moje» - mówi Pan. «Kochaj. Jeśli jesteś moim przyjacielem, to musisz być ich przyjacielem»” - wskazał Ojciec Święty.
Franciszek przypominał, że Piotr był stanowczy zarówno, gdy się zaparł Pana Jezusa jak i kiedy wyznał: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”(Mt 16,16) oraz gorzki płacz Piotra, kiedy po zaparciu się spojrzał na niego Jezus (por. Łk 22,61). Dodał, że po całym życiu w służbie Panu Piotr dokonał życia na krzyżu, ale z głową w dół, by widziano, że on nie jest Panem.
„Niech Pan zawsze obdarza nas łaską kroczenia w życiu z pochyloną głową: dumni z powodu godności, jaką obdarza nas Bóg, ale z głową pochyloną, wiedząc, że jesteśmy grzesznikami i że tylko Jezus jest Panem, a my jesteśmy sługami” – zakończył swoją homilię papież.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych