Franciszek: Pozwólmy, by Duch Święty niepokoił nasze serca

Musimy nauczyć się słuchania Ducha Świętego przed podjęciem decyzji – wskazał papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Dz 19,1-8), przedstawiającego wspólnotę w Efezie, której członkowie, pomimo, iż otrzymali chrzest, nie wiedzieli, że istnieje Duch Święty. Dopiero kiedy Paweł włożył na nich ręce, zstąpił na nich Duch Święty. Zaczęli mówić językami i prorokowali. Franciszek podkreślił, że w tygodniu poprzedzającym uroczystość niedzieli Pięćdziesiątnicy, Kościół zachęca nas do modlitwy o dar Ducha Świętego w naszych sercach, w parafii, we wspólnocie.

Papież zauważył, że Duch Święty porusza serce. Widzimy to w Ewangeliach na przykładzie Nikodema, kobiety cierpiącej na upływ krwi, Samarytanki, jawnogrzesznicy – którzy pobudzeni Duchem Świętym zbliżyli się do Jezusa. W tym kontekście Ojciec Święty zadał pytanie o to, jakie miejsce Duch Święty zajmuje w naszym życiu. 

„Czy potrafię Go słuchać? Czy jestem zdolny, by szukać natchnienia przed podjęciem decyzji, wypowiedzeniem słowa czy też dokonania czegoś ważnego? A może moje serce jest spokojne, pozbawione emocji, serce nieruchome? Gdybyśmy w niektórych przypadkach zrobili elektrokardiogram wykres byłby liniowy, bez emocji. Takich ludzi można spotkać także w Ewangeliach. Pomyślmy o uczonych w Prawie: wierzyli w Boga, znali wszystkie przykazania, ale ich serce było zamknięte, nie poddawali się jakimkolwiek niepokojom” – powiedział Franciszek. 

Stąd wypłynęła główna zachęta dzisiejszej homilii, abyśmy pozwolili, żeby Duch Święty niepokoił nasze serca. Papież zaznaczył, że nie chodzi tutaj o sentymentalizm, ale odwagę nawiedzenia chorego, przemiany życia, rozeznania – gdyż Duch Święty jest nauczycielem rozeznania.

„Osoba, która nie ma tych poruszeń serca, która nie rozeznaje, co się dzieje, to osoba o zimnej wierze, wierze ideologicznej” – stwierdził Ojciec Święty. Dodał, że na tym polegał dramat owych uczonych w Prawie i zachęcił do zastanowienia się nad naszą relacją z Duchem Świętym. 

„Czy proszę, aby mnie poprowadził drogą, którą powinienem obrać w moim życiu również każdego dnia? Czy proszę o łaskę, abym rozeznał to, co dobre, od mniej dobrego? Bo dobro od zła rozpoznajemy natychmiast. Ale istnieje zło ukryte, jakim jest mniejsze dobro, za którym kryje się zło. Czy proszę o tę łaskę? To pytanie chciałbym dziś zasiać w waszych sercach" – powiedział Franciszek.

Papież wskazał, że zanim podejmiemy jakiś czyn, nie można ograniczać się jedynie do kalkulacji intelektualnych, ale trzeba też prosić o natchnienia Ducha Świętego. Przypomniał słowa z Apokalipsy św. Jana, zawierające zachętę, aby posłuchać, co mówi Duch do Kościołów (2,7). 

„Prośmy i my o łaskę słuchania tego, co mówi Duch do naszego Kościoła, do naszej wspólnoty, do naszej parafii, do naszej rodziny i do każdego z nas, łaskę nauczenia się tego języka słuchania Ducha Świętego” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
 • krystian.k
  29.05.2017 14:34
  Wczoraj byłem z tłumem mężczyzn u Piekarskiej Matki.Było nas tysiące.Każdy z nas miał w swoim krnąbnym sercu inną ranę.Każdy przyszedł do sanktuarium i zapytał Matkę Piekarską: "Jak żyć?". "Matko Boża jak mam żyć ? Jakim mam być pracownikiem,kolegą,ojcem czy mężem?" Każdy przyszedł z jakimś bólem i z jakimś pytaniem.Na Homili zamiast o wlewaniu nadzieji w nasze samotne męskie serca usłyszałem o górnictwie,hutnictwie,500+,eksmisjach,kredytach oraz o innych działach gospodarki.Smutno mi się zrobiło...... Dobrze że nasz papież Franciszek mówi kazania do naszych serc ....
 • mee...
  29.05.2017 15:59
  Duch Bozy nie niepokoi...niepokoi szatan bo jest brutalny i przez ta brutalnosc jego rozpoznawalny. Duch Bozy dziala lagodnie poprzez mysl i jazn. W zaleznosci kto dziala w nas ( Duch Bozy badz zly) temu podporzadkowuje sie serce...z tym , ze Duch Bozy poprzez mysl badz jazn doswiadcza prawda i to dzieki Prawdzie pochodzacej od Ducha Bozego - serce jest rozpoznawalne i do podporzatkowania, jakolwiek ciagle z nienacka atakuje, bo zly ciagle ma dostep do serca...przed grzechem nie uciekniemy dlatego Bog poslal Syna Swego, ktory wlasna krwia nas wykupil z grzechu, Duch Bozy napelnia i pokazuje oczywistosc dzieki ktorym zdobywa sie poznanie, a poznanie to nic innego jak wiara w Boga jedynego Jego Ducha i Syna, co jest Jednoscia.
 • mee...
  29.05.2017 18:02
  Jeszcze sie bladzi...szuka sie pocieszenia i drogi wsrod ludzi i wykreowanych przez tachze - posrednikow, lamiac I Przykazanie, prosze zwrocic sie bezposrednio do Boga...ci, ktorzy szczerze prosza sa wysluchani jak mowi sie w Bibli...a nie bedzie sie juz wiecej zdziwionym.
 • Gość
  30.05.2017 11:05
  Nie wiem jaki duch niepokoi papieża Franciszka skoro otwiera drzwi Europy na inwazję islamu a dżihad porównuje do nakazu misyjnego Jezusa?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.