Przed rozpoczęciem Mszy świętej inaugurującej pontyfikat Leon XIV spotkał się z prezydent Peru Diną Boluarte. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zapowiedziało też audiencję Ojca Świętego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Przez wiele lat swej posługi – najpierw jako kapłan i augustianin, a później biskup – Leon XIV przebywał w Peru. W 2015 otrzymał nawet peruwiańskie obywatelstwo. W latach 2014-2023 Robert Francis Prevost był biskupem diecezji Chiclayo na północnym zachodzie Peru. Swoją misję w tym południowoamerykańskim kraju rozpoczął w 1985 roku w Chuculanas w regionie Piura. Podczas drugiego pobytu w Peru kierował augustiańską misją w Trujillo.
Audiencja z prezydentem Ukrainy
Gościem inauguracji pontyfikatu Leona XIV był też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jego audiencja u Ojca Świętego to ciąg dalszy kontaktu między Stolicą Apostolską a Kijowem.
Dzień po wyborze Leona XIV prezydent Zełenski rozmawiał telefonicznie z Papieżem i zaprosił go wówczas do złożenia wizyty na Ukrainie. Mówił wtedy, że ma nadzieję na rychłe spotkanie twarzą w twarz. To się wydarzyło obecnie.
Przed modlitwą Regina Caeli Ojciec Święty podkreślił, że „Umęczona Ukraina czeka z nadzieją na negocjacje w sprawie sprawiedliwego i trwałego pokoju”. Również w poprzednich dniach wyrażał solidarność z cierpiącym narodem ukraińskim.
Papież o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Przesłanie do uczestników Zgromadzenia Metropolitalnego Archieparchii Bizantyjskiej w Pittsburghu.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.