Franciszek: Świadectwo wiary możliwe dzięki mocy Ducha Świętego

Do pamiętania o mocy Ducha Świętego, zwłaszcza w chwilach, gdy zdaje się, że dawanie świadectwa wiary przekracza nasze możliwości, a także o tym, że „dla Boga nie ma nic niemożliwego” zachęcił papież podczas audiencji ogólnej.

Dzisiejsza katecheza papieża Franciszka nosiła tytuł: „Jak począć i wydać na świat Jezusa”. W ten sposób rozpoczął on rozważanie działania Ducha Świętego w Jezusie Chrystusie.

Ojciec Święty przypomniał, że jak stwierdza Ewangelia Maryja „znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego” (Mt 1, 18), a Kościół wyznaje, że Syn Boży „za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Prawdę tę sformułował na Pierwszym Sonorze Konstantynopolitańskim w 381 roku Kościół niepodzielony i jest ona wyrażana w modlitwie „Anioł Pański”. Pozwala nam mówić także o Kościele jako matce: „przez przepowiadanie bowiem i chrzest rodzi on do nowego i nieśmiertelnego życia dzieci poczęte z Ducha Świętego i zrodzone z Boga”.

Franciszek zaznaczył, że podobnie jak Maryja najpierw poczęła, a następnie powiła Jezusa, tak też i Kościół najpierw przyjął Słowo Boże, pozwolił, aby „przemówiło do jego serca”,  a następnie wydał je na świat swoim życiem i głoszeniem, przy czym przepowiadanie jest bezpłodne bez przyjęcia Słowa Bożego. Przypomniał, że tajemnica poczęcia w jej łonie Syna Bożego była dla Maryi niepojęta,  i podobnie Kościół, w obliczu zadań przekraczających jego siły, spontanicznie zadaje to samo pytanie: „Jak to możliwe?”. Również dzisiaj w obliczu misji głoszenia Jezusa Chrystusa i Jego zbawienia światu, który zdaje się szukać jedynie dobrobytu w doczesności słyszymy odpowiedź: „Duch Świętego zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (Dz 1, 8). – „Bez Ducha Świętego Kościół nie może iść naprzód, Kościół się nie rozwijać, Kościół nie może głosić Ewangelii” – stwierdził papież.

Ojciec Święty podkreślił, że dotyczy to nie tylko Kościoła w ogólności, lecz także każdego chrześcijanina, gdy staje niekiedy w obliczu sytuacji przekraczających jego siły. Zachęcił, aby wówczas pamiętać, że  „Dla Boga nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37).

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie w Birmie i Sudanie. Wezwał także do wyeliminowania dyskryminacji etnicznej i dyskryminacji kobiet w niektórych regionach Pakistanu i Afganistanu.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Nadal z wielkim niepokojem śledzę sytuację na Bliskim Wschodzie. Ponawiam apel do wszystkich zaangażowanych stron, aby nie rozszerzały konfliktu i natychmiast zaprzestały ognia na wszystkich frontach, począwszy od Gazy, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo poważna, nie do utrzymania. Modlę się, aby szczere poszukiwanie pokoju ugasiło spory, miłość przezwyciężyła nienawiść, a zemsta została rozbrojona przez przebaczenie.

Proszę was o przyłączenie się do mojej modlitwy także za udręczoną Ukrainę. Birmę i Sudan: niech te rozdarte wojną narody wkrótce odnajdą upragniony pokój.

Połączmy nasze wysiłki i modlitwy, aby wyeliminowano dyskryminację etniczną w regionach Pakistanu i Afganistanu, a zwłaszcza dyskryminację kobiet.

Papież zwrócił się również do Polaków. „Uczcie się od Maryi z Nazaretu postawy ufności i dziecięcego zawierzenia Bogu i Jego zbawczemu planowi” - zachęcił.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli uczestnicy pielgrzymki rowerowej „Rowerowe Światowe Dni Młodzieży Bis” z archidiecezji krakowskiej, która pielgrzymuje w dziękczynieniu za owoce ŚDM w Lizbonie oraz w intencji powołań kapłańskich w Polsce; pielgrzymi z Białegostoku, z Włocławka ora z Kalisza, członkowie grupy międzyparafialnej z Włocławka a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

*

Na następnej stronie publikujemy pełny tekst dzisiejszej papieskiej katechezy:

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg