Miłość w prawdzie - encyklika o integralnym rozwoju ludzkim w miłości i prawdzie
Publikujemy pełny tekst papieskiej encykliki:.
„Caritas in veritate” – synteza Radia Watykańskiego
„Miłość w prawdzie, której Jezus stał się świadkiem” jest „zasadniczą siłą napędową prawdziwego rozwoju każdego człowieka i całej ludzkości”: tak zaczyna się Caritas in veritate, encyklika skierowana do społeczności katolickiej i do „wszystkich ludzi dobrej woli”. :.
Pomoże przezwyciężać trudności
ks. Andrzej Koprowski SJ
Podczas konferencji prasowej w samolocie z Rzymu do Afryki, 17 marca 2009 r., odpowiadając na pytania dziennikarzy o stanowisko Kościoła wobec kryzysu gospodarki światowej, który odbija się boleśnie na sytuacji mieszkańców Afryki, Benedykt XVI wspomniał przygotowywaną encyklikę. „Byliśmy bliscy jej opublikowania, kiedy wybuchł ten kryzys, i wróciliśmy do pracy nad nią, żeby dać bardziej adekwatne odpowiedzi w ramach naszych kompetencji. W ramach społecznej nauki Kościoła, ale z odniesieniem do realnych czynników aktualnego kryzysu. Mam nadzieję, że encyklika będzie również źródłem pomocnym w przezwyciężeniu obecnej trudnej sytuacji”.:.
Encyklika na czas kryzysu
ks. Tomasz Jaklewicz
W Watykanie została oficjalnie ogłoszona trzecia encyklika Benedykta XVI. Nosi tytuł „Caritas in veritate” (Miłość w prawdzie). Papież podejmuje w niej tematykę społeczną. Czyni to w sposób charakterystyczny dla siebie, czyli spogląda na dzisiejsze problemy ekonomiczne, społeczne, polityczne z perspektywy teologicznej:.
Encyklika bardziej duszpasterska niż społeczna
O mocnych i słabych stronach encykliki z dominikaninem o. Maciejem Ziębą rozmawia ks. Tomasz Jaklewicz:.
Redakcja Gościa Niedzielnego zapytała specjalistów zajmujących się nauczaniem społecznym Kościoła o pierwsze wrażenia po lekturze encykliki „Caritas in veritate”
Ochrona środowiska ludzi
George Weigel - teolog, publicysta, członek Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie
Jednym z najbardziej doniosłych punktów encykliki jest połączenie, jakie Papież czyni między społeczną doktryną Kościoła a jego nauczaniem dotyczącym prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci :.
Odpowiedź na kryzys człowieczeństwa
ks. Arkadiusz Wuwer - socjolog, wykłada katolicką naukę społeczną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego
Spośród wielu „nowości” encykliki wymienię zaledwie trzy. Po pierwsze, współczesna „kwestia społeczna” nie ogranicza się już, jak za czasów Leona XIII, do wołającego o pomstę do nieba położenia robotników, ani do zagrożenia pokoju poprzez systemy totalitarne :.
Miasto godne człowieka
ks. Piotr Mazurkiewicz - politolog, socjolog, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej
Miasto (polis) jest dwuznacznym symbolem kulturowym. Istnieje napięcie między miastem Boga a miastem szatana (św. Augustyn). Między ziemskim Jeruzalem, za którym tęskni Psalmista, a nowym Jeruzalem, które powinno być obiektem tęsknoty chrześcijanina :.
Postulat światowej władzy
Luigi Accattoli - watykanista dziennika „Corriere della Sera”
Stworzyć polityczną władzę światową, aby kierować globalizacją: oto najbardziej konkretna propozycja encykliki :.
Encyklika ponadwyznaniową receptą dla świata
Encyklika "Caritas in veritate" wychodzi naprzeciw ekonomicznemu, finansowemu ale także moralnemu kryzysowi świata - uważa abp Damian Zimoń.:.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.