Kardynał Ratzinger po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1979 r. Wraz z
delegacją Konferencji Biskupów Niemiec 10 czerwca uczestniczył we Mszy św. na
krakowskich Błoniach.
1981
Warszawa
31 maja Kardynał Ratzinger reprezentował kościół niemiecki na pogrzebie kardynała Stefana Wyszyńskiego
1983
Góra św. Anny
26 czerwca Kardynał Ratzinger przewodniczył pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców. Odbyła się ona pięć dni po wizycie Jana Pawła II. Tak wspomina ją abp Alfons Nossol: „Kiedy składałem to zaproszenie, nie wiedziałem, że druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała objąć także Śląsk. Stało się więc tak, że pielgrzymka miała mieć miejsce pięć dni po wizycie Papieża, a wówczas Ratzinger powiedział: „Wiesz co? To się nie opłaca, przecież i tak nikt nie przyjdzie zaraz po odwiedzinach Papieża". Odpowiedziałem mu: «Nie ma obawy, to właśnie ma być nabożeństwo dziękczynne za odwiedziny Papieża». I przyszło ponad 200.000 osób! Mszę celebrował po łacinie, wygłaszając wspaniałe kazanie – wspomina abp Alfons Nossol.
Chorula
26 czerwca kardynał Ratzinger poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła filialnego parafii Kąty Opolskie pw. Trójcy Świętej w Choruli i odprawił Mszę świętą po łacinie.
1988
Lublin
Nadanie tytułu doctora honoris causa, fot. archiwum Działu Informacji i Promocji KUL
23 października nadano Josephowi Ratzingerowi tytuł doktora honoris causa KUL w Lublinie. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie dla kardynała przyznane przez polską uczelnię. Laureat wygłosił wtedy wykład pt. „Człowiek – reprodukcja czy stworzenie?".
Kalwaria Zebrzydowska
24 października kardynał Ratzinger odwiedził sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Towarzyszył mu kardynał Franciszek Macharski.
W kronice klasztornej zapisano, że zakonnicy oczekiwali na kardynała na dziedzińcu klasztornym. Po jego przybyciu udali się do kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po modlitwie, kardynał Ratzinger zwiedził bazylikę i zjadł posiłek w refektarzu.
Kraków
19 kwietnia Kardynał Ratzinger przybył z krótką, jednodniową wizytą do Krakowa na zaproszenie wydawnictwa „Znak". Wygłosił wykład „Jedność wiary i wielość kultur. Refleksje związane z encykliką «Fides et ratio»". Na spotkaniu z intelektualnym środowiskiem Krakowa podkreślił, że „Kościół musi kroczyć drogą Soboru Watykańskiego II". Jako kluczowe dzieło Soboru wskazał reformę liturgiczną.