Kardynał Joseph Ratzinger w Polsce

Kardynał Ratzinger po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1979 r. Wraz z delegacją Konferencji Biskupów Niemiec 10 czerwca uczestniczył we Mszy św. na krakowskich Błoniach.

„Po raz pierwszy w Polsce byłem z Janem Pawłem II w 1979 r. Była to niezapomniana wizyta w jego ojczyźnie, a jednocześnie wspaniałe doświadczenie, bowiem czułem ten entuzjazm wiary, siły oporu wobec ateizmu, siłę oporu wiary katolickiej. Czuło się również obecność antychrześcijańskiej dyktatury i ideologii" – wspominał w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.

„Po raz pierwszy w Polsce byłem z Janem Pawłem II w 1979 r. Była to niezapomniana wizyta w jego ojczyźnie, a jednocześnie wspaniałe doświadczenie, bowiem czułem ten entuzjazm wiary, siły oporu wobec ateizmu, siłę oporu wiary katolickiej. Czuło się również obecność antychrześcijańskiej dyktatury i ideologii" – wspominał w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.

1980
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi był członkiem oficjalnej delegacji Konferencji Biskupów Niemiec, która w dniach 11-15 września gościła w naszym kraju na zaproszenie polskich biskupów. Niemieccy biskupi odwiedzili wtedy Jasną Górę, Trzebnicę, Wrocław, Opole, Katowice, Oświęcim i Kraków. Była to rewizyta. We wrześniu 1978 r. grupa polskich hierarchów z kardynałami: Stefanem Wyszyńskim i Karolem Wojtyłą na czele gościła w Niemczech. W miesiąc po tej wizycie metropolita krakowski został Papieżem.

Częstochowa
11 września delegacja biskupów niemieckich przyjechała na Jasną Górę. Kardynał Wyszyński witając gości, życzył im m.in. by czuli się dobrze w Polsce, „zwłaszcza w obliczu Tej, która łączy odkupione dzieci Chrystusa w Betlejem, na Drodze Krzyżowej i na Kalwarii życia rodziny ludów i narodów".

W odpowiedzi kardynał Höffner, stojący na czele delegacji, powiedział, że niemieccy biskupi „przybywają na Jasną Górę, (...) aby w historycznym i godnym pamięci miejscu polskim współbraciom w Episkopacie i całemu narodowi okazać uszanowanie i wspólnie oddać się Matce Bożej, która jest Matką wszystkich, Matką Europy, Matką chrześcijaństwa i Królową Pokoju". Te myśli wyraża wotum, płaskorzeźba w złoconym brązie o wymiarach 40 na 35 cm przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymającym w prawej dłoni dwie gałązki oliwne – znak pokoju.

12 września delegacja Konferencji Episkopatu Niemiec wspólnie z biskupami polskimi wzięła udział we Mszy świętej odprawianej przy ołtarzu przed Cudownym Obrazem.

W drodze do Wrocławia kardynał zatrzymał się w Trzebnicy.

Wrocław
12 września we Wrocławiu kardynał Ratzinger otrzymał pierwszy film dokumentalny o życiu Kard. Karola Wojtyły, pt. „TOTUS TUUS". Film zrealizował ks. Jerzy Rasiak, dyrektor Ośrodka Audiowizualnego Archidiecezji Wrocławskiej.

Kraków
13 września podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej kardynał Ratzinger wygłosił kazanie nt. „Wiara chrześcijańska a Europa", w którym powiedział m.in. „Po mrocznej historii, którą w stosunkach Niemców i Polaków mamy już za sobą, jest obecne zaproszenie dla mnie szczególnie cennym znakiem jednoczącej i pojednawczej potęgi wiary, która daje siłę do przebaczenia i wprowadza braterstwo tam, gdzie duch niewiary sił nienawiść i wrogość. Za ten dar przebaczenia, pokoju i braterstwa z wiary pragnę podziękować".

Oświęcim – odwiedziny w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau
Jednym z najważniejszych i wzruszających momentów tej wizyty była modlitwa w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Biskupi niemieccy modlili się wtedy: „Wszechmogący Boże, miejsce w którym stoimy przywodzi na pamięć bezlitosną i bezwzględną moc bezprawia, jakiego Niemcy się dopuścili. Zebrani jednomyślnie na modlitwie w miejscu jego ofiary wyznajemy wszyscy, że wspólnie dokładać będziemy starań by przezwyciężyć wrogą nienawiść między narodami".

Katowice
Dla katowickiej katedry Chrystusa Króla ufundował mozaikę, która obecnie znajduje się w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Na powierzchni 80 metrów kwadratowych artystki Lidia Kwiatkowska z Mikołowa i Teresa Madej z Piekar Śląskich ułożyły prawie milion kamyczków. Przed mozaiką w czasie swojej drugiej pielgrzymki do Polski (1983 rok) modlił się Jan Paweł II.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg