Kardynał Joseph Ratzinger w Polsce

**Polska (25-28.05.2006)**

publikacja 08.04.2006 21:50

Kardynał Ratzinger po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1979 r. Wraz z delegacją Konferencji Biskupów Niemiec 10 czerwca uczestniczył we Mszy św. na krakowskich Błoniach.

Kardynał Joseph Ratzinger w Polsce

„Po raz pierwszy w Polsce byłem z Janem Pawłem II w 1979 r. Była to niezapomniana wizyta w jego ojczyźnie, a jednocześnie wspaniałe doświadczenie, bowiem czułem ten entuzjazm wiary, siły oporu wobec ateizmu, siłę oporu wiary katolickiej. Czuło się również obecność antychrześcijańskiej dyktatury i ideologii" – wspominał w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.

„Po raz pierwszy w Polsce byłem z Janem Pawłem II w 1979 r. Była to niezapomniana wizyta w jego ojczyźnie, a jednocześnie wspaniałe doświadczenie, bowiem czułem ten entuzjazm wiary, siły oporu wobec ateizmu, siłę oporu wiary katolickiej. Czuło się również obecność antychrześcijańskiej dyktatury i ideologii" – wspominał w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.

1980
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi był członkiem oficjalnej delegacji Konferencji Biskupów Niemiec, która w dniach 11-15 września gościła w naszym kraju na zaproszenie polskich biskupów. Niemieccy biskupi odwiedzili wtedy Jasną Górę, Trzebnicę, Wrocław, Opole, Katowice, Oświęcim i Kraków. Była to rewizyta. We wrześniu 1978 r. grupa polskich hierarchów z kardynałami: Stefanem Wyszyńskim i Karolem Wojtyłą na czele gościła w Niemczech. W miesiąc po tej wizycie metropolita krakowski został Papieżem.

Częstochowa
11 września delegacja biskupów niemieckich przyjechała na Jasną Górę. Kardynał Wyszyński witając gości, życzył im m.in. by czuli się dobrze w Polsce, „zwłaszcza w obliczu Tej, która łączy odkupione dzieci Chrystusa w Betlejem, na Drodze Krzyżowej i na Kalwarii życia rodziny ludów i narodów".

W odpowiedzi kardynał Höffner, stojący na czele delegacji, powiedział, że niemieccy biskupi „przybywają na Jasną Górę, (...) aby w historycznym i godnym pamięci miejscu polskim współbraciom w Episkopacie i całemu narodowi okazać uszanowanie i wspólnie oddać się Matce Bożej, która jest Matką wszystkich, Matką Europy, Matką chrześcijaństwa i Królową Pokoju". Te myśli wyraża wotum, płaskorzeźba w złoconym brązie o wymiarach 40 na 35 cm przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymającym w prawej dłoni dwie gałązki oliwne – znak pokoju.

12 września delegacja Konferencji Episkopatu Niemiec wspólnie z biskupami polskimi wzięła udział we Mszy świętej odprawianej przy ołtarzu przed Cudownym Obrazem.

W drodze do Wrocławia kardynał zatrzymał się w Trzebnicy.

Wrocław
12 września we Wrocławiu kardynał Ratzinger otrzymał pierwszy film dokumentalny o życiu Kard. Karola Wojtyły, pt. „TOTUS TUUS". Film zrealizował ks. Jerzy Rasiak, dyrektor Ośrodka Audiowizualnego Archidiecezji Wrocławskiej.

Kraków
13 września podczas Mszy św. w Bazylice Mariackiej kardynał Ratzinger wygłosił kazanie nt. „Wiara chrześcijańska a Europa", w którym powiedział m.in. „Po mrocznej historii, którą w stosunkach Niemców i Polaków mamy już za sobą, jest obecne zaproszenie dla mnie szczególnie cennym znakiem jednoczącej i pojednawczej potęgi wiary, która daje siłę do przebaczenia i wprowadza braterstwo tam, gdzie duch niewiary sił nienawiść i wrogość. Za ten dar przebaczenia, pokoju i braterstwa z wiary pragnę podziękować".

Oświęcim – odwiedziny w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau
Jednym z najważniejszych i wzruszających momentów tej wizyty była modlitwa w celi śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Biskupi niemieccy modlili się wtedy: „Wszechmogący Boże, miejsce w którym stoimy przywodzi na pamięć bezlitosną i bezwzględną moc bezprawia, jakiego Niemcy się dopuścili. Zebrani jednomyślnie na modlitwie w miejscu jego ofiary wyznajemy wszyscy, że wspólnie dokładać będziemy starań by przezwyciężyć wrogą nienawiść między narodami".

Katowice
Dla katowickiej katedry Chrystusa Króla ufundował mozaikę, która obecnie znajduje się w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Na powierzchni 80 metrów kwadratowych artystki Lidia Kwiatkowska z Mikołowa i Teresa Madej z Piekar Śląskich ułożyły prawie milion kamyczków. Przed mozaiką w czasie swojej drugiej pielgrzymki do Polski (1983 rok) modlił się Jan Paweł II.

1981

Warszawa

31 maja Kardynał Ratzinger reprezentował kościół niemiecki na pogrzebie kardynała Stefana Wyszyńskiego

1983

Góra św. Anny

26 czerwca Kardynał Ratzinger przewodniczył pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców. Odbyła się ona pięć dni po wizycie Jana Pawła II. Tak wspomina ją abp Alfons Nossol: „Kiedy składałem to zaproszenie, nie wiedziałem, że druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski miała objąć także Śląsk. Stało się więc tak, że pielgrzymka miała mieć miejsce pięć dni po wizycie Papieża, a wówczas Ratzinger powiedział: „Wiesz co? To się nie opłaca, przecież i tak nikt nie przyjdzie zaraz po odwiedzinach Papieża". Odpowiedziałem mu: «Nie ma obawy, to właśnie ma być nabożeństwo dziękczynne za odwiedziny Papieża». I przyszło ponad 200.000 osób! Mszę celebrował po łacinie, wygłaszając wspaniałe kazanie – wspomina abp Alfons Nossol.

Chorula
26 czerwca kardynał Ratzinger poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła filialnego parafii Kąty Opolskie pw. Trójcy Świętej w Choruli i odprawił Mszę świętą po łacinie.

1988

Lublin

Nadanie tytułu doctora honoris causa, fot. archiwum Działu Informacji i Promocji KUL
23 października nadano Josephowi Ratzingerowi tytuł doktora honoris causa KUL w Lublinie. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie dla kardynała przyznane przez polską uczelnię. Laureat wygłosił wtedy wykład pt. „Człowiek – reprodukcja czy stworzenie?".

Kalwaria Zebrzydowska
24 października kardynał Ratzinger odwiedził sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Towarzyszył mu kardynał Franciszek Macharski.

W kronice klasztornej zapisano, że zakonnicy oczekiwali na kardynała na dziedzińcu klasztornym. Po jego przybyciu udali się do kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po modlitwie, kardynał Ratzinger zwiedził bazylikę i zjadł posiłek w refektarzu.

Kraków
19 kwietnia Kardynał Ratzinger przybył z krótką, jednodniową wizytą do Krakowa na zaproszenie wydawnictwa „Znak". Wygłosił wykład „Jedność wiary i wielość kultur. Refleksje związane z encykliką «Fides et ratio»". Na spotkaniu z intelektualnym środowiskiem Krakowa podkreślił, że „Kościół musi kroczyć drogą Soboru Watykańskiego II". Jako kluczowe dzieło Soboru wskazał reformę liturgiczną. 2000

Wrocław

27 października kardynał Ratzinger otrzymał drugi doktorat honoris causa polskiej uczelni. Uroczystość wręczenia odbyła w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wręczając dyplom ks. prof. Ignacy Dec, rektor PWT nawiązał do znanego powiedzenia o św. Tomaszu z Akwinu: „Św. Tomasz był największym teologiem wśród świętych i największym świętym wśród teologów, natomiast kard. Ratzinger jest najwybitniejszym teologiem wśród kardynałów i najwybitniejszym kardynałem wśród teologów". Rektor stwierdził, że trudno sobie wyobrazić Kościół bez tego „szczególnego tandemu" i wspólnoty, jaką tworzą od lat Jan Paweł II i kardynał Ratzinger, którzy w doskonałej harmonii wspierają się w wytyczaniu linii Kościoła. Laureat wygłosił wykład: „Wiara i teologia".

Henryków
28 października kardynał nałożył tuniki alumnom pierwszego roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Opole
Kardynał Ratzinger uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim. Przedstawiciele uczelni podkreślali, że dzięki pozytywnej opinii kardynała Kongregacja Wychowania Katolickiego zgodziła się na utworzenie w Opolu Wydziału Teologicznego. W swoim przemówieniu kard. Ratzinger odniósł się do problematyki głośnej deklaracji „Dominus Iesus". Na pamiątkę spotkania wręczono mu replikę XI-wiecznego Ewangeliarza Gnieźnieńskiego.

Oleśnica
29 października kardynał spotkał się z mieszkańcami Oleśnicy. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Kardynał Ratzinger wygłosił homilię oraz poświęcił figurę Chrystusa Króla Wszechświata. Na zakończenie tej wizyty kardynał odwiedził ponownie Wrocław.

2002

Radom

25 maja kardynał Ratzinger uczestniczył w uroczystościach udzielenia sakry biskupiej ks. Zygmunowi Zimowskiemu. „Biskupie Zygmuncie, Ty wiesz, jak bardzo oczekiwaliśmy w Rzymie tego dzisiejszego dnia. Wszyscy byliśmy przekonani, że taka była wola Boża, aby Tobie powierzono taką odpowiedzialność w Kościele" – mówił kard. Ratzinger podczas uroczystości konsekracji. Kardynał Ratzinger odwiedził także miejscowe seminarium.

Częstochowa
26 maja Wspólna wizyta na Jasnej Górze z bp. Zimowskim z Radomia. Kardynał Ratzinger przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem. W homilii mówił m.in. „Nasze świętowanie, nasza uroczystość jest niczym innym, jak wdzięcznością Bogu za to, że jest. Za to, że nas kocha, za Jego miłość".

2003

Kraków

W dniach 10-11 maja, z okazji 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława, kardynał Ratzinger przybywa na uroczystości jako legat papieski. Podczas liturgii kard. Ratzinger używał kielicha, który Archidiecezji Krakowskiej podarował Jan Paweł II. Po błogosławieństwie powiedział po polsku: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Po niemiecku wygłosił kilka zdań ze swego przemówienia, które następnie w całości odczytał po polsku kard. Macharski. Zdaniem kard. Ratzingera, to, co „przykładnie wypełnił do końca św. Stanisław na nowo urzeczywistnia papież Jan Paweł II. Ojciec Święty stał się jeszcze bardziej wiarygodny i kochany, bo się nie oszczędza i promieniuje Bożą radością. Jest wielkim, wiarygodnym posłańcem Jezusa Chrystusa w naszych czasach" – mówił kardynał Ratzinger.

Oprac. M. Terlikowska, K. Tomasik