Sprawy wspólne
Przed rozpoczęciem pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Grecji na podstawie doniesień środków przekazu można było oczekiwać problemów, kłopotów i dalszych nieporozumień. Media skupiały się na wyakcentowywaniu tego, co dzieli chrześcijan prawosławnych i łacińskich.
Podczas spotkania Papieża i arcybiskupa Christodoulosa na Areopagu okazało się jednak, że liczne są sprawy, które stanowią wspólną troskę zarówno chrześcijan Wschodu, jak i Zachodu.
Obszar nie tylko wspólnych zainteresowań, ale także możliwego już dziś, a nie w odległej przyszłości, współdziałania został wyraźnie zakreślony w deklaracji odczytanej w piątek, 4 maja 2001 roku, w tym miejscu, w którym przed wiekami głosił Ateńczykom "Jedynego Prawdziwego Boga, Ojca, Syna i Ducha Świętego". Wiara w Niego jest fundamentem, który łączy katolików i prawosławnych.
Przede wszystkim wspólną sprawą jest dążenie do jedności, do przezwyciężenia rozłamów. Choć zapewne w samym rozumieniu jedności chrześcijan nadal istnieją różnice, to jednak wspólne jest pojmowanie jej potrzeby i konieczności u progu trzeciego tysiąclecia. Oba Kościoły łączy odrzucanie tego, co przeszkadza w drodze do jedności.
Wspólne jest także zatroskanie o kierunek i kształt rozwoju społeczeństw oraz nauki. Wspólne jest zatrwożenie wojnami, rzeziami, torturami i męczeństwem milionów ludzi na świecie. Wspólne jest dążenie do pokoju, do poszanowania ludzkiego życia, do solidarności z potrzebującymi.
Zarówno chrześcijanie Zachodu, jak i Wschodu z uwagą przyglądają się procesowi globalizacji, dostrzegając w nim nie tylko niewątpliwe korzyści, ale również możliwe zagrożenia. Podzielają także przekonanie, że jednoczenie Europy nie może prowadzić do naruszenia jej chrześcijańskich korzeni i pozbawienia jej chrześcijańskiej duszy.
Przed obydwoma Kościołami stoi szereg wspólnych zadań wynikających z łączącej je misji głoszenia światu Dobrej Nowiny o zbawieniu. Można je podejmować osobno. Jednak wspólne działanie z pewnością będzie skuteczniejsze. To przekonanie leży u podstaw odczytanej na Areopagu deklaracji.
(kometarz po pierwszym dniu papieskiej wizyty w Gracji)