Z okazji zbliżającej się wizyty papieża Benedykta XVI w Austrii, prezentujemy
rozmowę KAI z kard. Christophem Schönbornem OP, przewodniczącym Konferencji
Biskupów Austriackich. Benedykt XVI będzie przebywać w Austrii w dniach 7 - 9
września.
KAI: W archidiecezji wiedeńskiej, ale także w innych diecezjach austriackich, pracują polscy księża - jako duszpasterze, jako wykładowcy, są także polscy seminarzyści, którzy w Austrii przyjmują święcenia kapłańskie. Jak ocenia Ksiądz Kardynał ich pracę duszpasterską?
- Polscy kapłani mają nieoceniony wkład w życie duszpasterskie diecezji austriackich. Gdyby ich nie było, wiele ośrodków duszpasterskich nie miałoby w ogóle kapłanów. Obecność polskich księży jest niezwykle cenna również z powodu duchowego. Kościół katolicki jest przecież Kościołem powszechnym, obecnym na całym świecie. Przy całej potrzebie inkulturacji wiary dobrze jest, kiedy dzięki żywej obecności księży i świeckich z innych ośrodków kościelnych, następuje wymiana darów. O ile dobrze pamiętam, pierwsi księża polscy rozpoczęli pracę duszpasterską w austriackich parafiach w latach 50. Obecnie tylko w archidiecezji wiedeńskiej pracuje ich 180, a więc 10 proc. wszystkich księży. Nie mogę sobie wyobrazić, jak wyglądałoby duszpasterstwo naszej diecezji, gdyby nie było polskich księży. W ciągu tych wielu lat ich obecności dokonał się proces wzajemnego uczenia się, wzajemnej wymiany darów między polskimi kapłanami i austriackimi wiernymi.
KAI: W czerwcu br. Ksiądz Kardynał odwiedził wspólnotę polską w kościele na Rennwegu. Jak ocenia Eminencja wkład naszej wspólnoty w krajobraz katolicki Wiednia?
- Wkład wspólnot obcojęzycznych w życie Kościoła naszej archidiecezji jest nieoceniony. Powiedziałbym, że te wspólnoty są "świeżymi komórkami" wiedeńskiego Kościoła. W szczególny sposób dotyczy to wspólnoty polskiej, największej wspólnoty językowej w Wiedniu. Ich liczny udział w niedzielnych Mszach św. i głęboka pobożność mogą być wzorem do naśladowania dla naszych wiernych. Jest to jednym z powodów, dla których wspólnoty obcojęzyczne będą odgrywały znaczącą rolę podczas spotkania Ojca Świętego z mieszkańcami Wiednia na placu Am Hof. Ich obecność ma uświadomić Benedyktowi XVI, że Kościół katolicki w Wiedniu ma swój udział w różnorodności Kościoła powszechnego.
KAI: Czego osobiście oczekuje Ksiądz Kardynał od obecnej wizyty papieża?
- Przede wszystkim sądzę, że będzie to wielkie święto wiary. Osobiście oczekuję, że papieska wizyta będzie miała stopniowe i trwałe oddziaływanie: że będzie umacniała w wierze, że przyczyni się do odnowy Kościoła oraz pogłębi i umocni więzi między Kościołem w Austrii a następcą św. Piotra. A tak naprawdę, nikt oczywiście nie wie, czego przez tę wizytę dokona Bóg w ludzkich sercach.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
» | »»