Znaczenie Kościoła w dziejach Portugalii i jego troskę o dobro całego narodu ma ukazać władzom politycznym tego kraju specjalny wysłannik Benedykta XVI na rozpoczynające się dziś obchody 50-lecia sanktuarium Chrystusa Króla w Almadzie. Pisze o tym Papież w liście do portugalskiego kardynała José Saraivy Martinsa.
Powierzając emerytowanemu prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zadanie reprezentowania go na wspomnianych uroczystościach, Ojciec Święty przypomina, jak powstała myśl budowy sanktuarium. Portugalski episkopat wysunął ją w latach 30. zeszłego wieku jako dziękczynienie za pokój i pomyślność kraju. Na świecie szerzyła się wówczas doktryna komunizmu, a w sąsiadującej z Portugalią Hiszpanii szalała wojna domowa – pisze Benedykt XVI. Przez kult Chrystusa Króla chciano przeciwdziałać ateizmowi, utwierdzając w społeczeństwie poszanowanie dla prawa Bożego. W 1940 r. portugalscy biskupi ślubowali, że jeśli ich kraj zostanie zachowany od udziału w trwającej już wojnie światowej, powstanie tam sanktuarium Serca Jezusowego. Wzniesioną dzięki ofiarności wiernych świątynię konsekrowano 17 maja 1959 r. Uczestników obchodów 50-lecia tego wydarzenia papieski wysłannik ma zachęcić do miłości Ewangelii i gorliwego życia wiarą na co dzień.
Nad sanktuarium w Almadzie koło Lizbony wznosi się od pół wieku posąg Chrystusa Króla z otwartymi na kształt krzyża ramionami. Ma 28 m wysokości i stoi na 82-metrowym piedestale. Licząca razem 110 m budowla – jedna z najwyższych w Portugalii – góruje nad stolicą kraju. Inspiracją do jej wzniesienia była słynna 38-metrowa figura Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado nad Rio de Janeiro, powstała w 1931 r. Dlatego jednym z uczestników obecnych uroczystości jest arcybiskup tego brazylijskiego miasta, Orani João Tempesta. Obchody 50-lecia sanktuarium Chrystusa Króla rozpoczęły się w Almadzie wczoraj wieczorną procesją. Dzisiaj papieski wysłannik, kard. Saraiva Martins, przewodniczyć tam będzie rocznicowej Mszy.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.