Trzydziestą rocznicę wizyty Jana Pawła II w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz obchodzić będą jutro oświęcimianie.
Na terenie parafii w Brzezince powstał już ołtarz, przy którym w niedzielę modlić się będą biskupi, księża i tysiące pielgrzymów. Stylistyką nawiązuje do papieskiego ołtarza sprzed 30 lat.
Na spotkanie z papieżem w 1979 roku wierni musieli iść na piechotę, ponieważ władze komunistyczne zakazały kursowania autokarów i pociągów. W początkowych planach wizyty, Jan Paweł II miał nawiedzić tylko celę św. Maksymiliana Kolbe i obóz w Brzezince. Papież postanowił jednak odprawić Mszę św. na terenie KL Birkenau. Ołtarz miał znajdować się przy Pomniku Ofiar Faszyzmu, jednak przesunięto go w centralny punkt obozu. Ówczesne władze starannie pilnowały, by nie została żadna pamiątka po papieskim ołtarzu.
Jedynym elementem ołtarza papieskiego, który udało się ocalić, był kilkumetrowy krzyż, który przez lata był potajemnie przechowywany przez oświęcimian. W 1987 roku przeniesiono go do oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek, gdzie odbyła się uroczystość religijna. W jej trakcie krzyż ten został umieszczony na Żwirowisku, na którym w 1941 r. Niemcy rozstrzelali 152 polskich więźniów.
W niedzielnej liturgii sprawowanej w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego, udział wezmą biskupi i księża z całej Polski. Spodziewani są m.in. kard. Franciszek Macharski, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, metropolita katowicki abp Damian Zimoń i ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny, który w przeszłości był proboszczem w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Homilię wygłosi biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy.
Uroczystości w Brzezince odbywają się w ramach ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy papieskiej pielgrzymki z 1979 r.. Jubileuszowe wydarzenia zaplanowano również w Krakowie, Gnieźnie, Częstochowie oraz Warszawie.
Jan Paweł II odwiedził były niemiecki obóz podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 7 czerwca 1979 r. Przeszedł przez bramę obozową z napisem "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym). Nawiedził celę śmierci, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe. Pod ścianą straceń bloku nr 11, gdzie Niemcy rozstrzelali tysiące więźniów, złożył wieniec i modlił się. Później odleciał śmigłowcem do Brzezinki. Na terenie KL Birkenau odprawił Mszę św. dla ponad miliona wiernych, w koncelebrze z dwustoma biskupami i księżmi – dawnymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych.
rk / Oświęcim
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.