Benedykt XVI ogłosił pięcioro nowych świętych

Benedykt XVI przewodniczył dzisiaj przed południem na Placu św. Piotra pierwszej w tym roku kanonizacji. Ogłosił świętymi pięcioro błogosławionych - czworo Włochów i jednego Portugalczyka.

W kazaniu papież wezwał obecnych, by dziękowali Bogu za dar świętości, „który jaśnieje w Kościele ze szczególnym pięknem w Arcangelo Tadinim, Bernardzie Tolomeim, Noniuszu od św. Maryi, Gertrudzie Comensoli i Katarzynie Volpicelli”.

Wychodząc od słów psalmu responsoryjnego: „Wznieś ponad nami, o Panie, światłość Twojego oblicza!” (Ps 4,7), papież zaznaczył, że „światłość oblicza zmartwychwstałego Chrystusa wznosi się dziś nad nami szczególnie w ewangelicznych rysach pięciorga błogosławionych, którzy podczas tej celebracji wpisani zostali w poczet świętych: Arcangelo Tadiniego, Bernarda Tolomei, Noniusza od św. Maryi, Gertrudy Comensoli i Katarzyny Volpicelli”.

„Przyłączam się chętnie do hołdu, jaki oddają im przybyli z różnych krajów pielgrzymi, do których kieruję serdeczne pozdrowienie. Odmienne losy ludzkie i duchowe tych nowych świętych ukazują nam głęboką odnowę, jakiej w sercu człowieka dokonuje tajemnica zmartwychwstania Chrystusa; tajemnica fundamentalna, która kieruje i prowadzi całą historię zbawienia. Słusznie zatem Kościół zawsze, a bardziej jeszcze w tym okresie Wielkanocy, wzywa nas, byśmy zwrócili wzrok ku Chrystusowi zmartwychwstałemu, rzeczywiście obecnemu w Sakramencie Eucharystii” – mówił papież.

Nawiązując do Ewangelii św. Łukasza o uczniach z Emaus, którzy poznali Pana po łamaniu chleba, Benedykt XVI zwrócił uwagę, że „tego samego doświadcza każda wspólnota podczas sprawowania Eucharystii, szczególnie niedzielnej”. „Sprawując Eucharystię łączymy się z Chrystusem, ofiarą ekspiacji, i od Niego czerpiemy przebaczenie i życie. Czym byłoby nasze życie chrześcijan bez Eucharystii? Eucharystia jest nieustannym i żywym dziedzictwem, pozostawionym nam przez Pana w Sakramencie swego Ciała i swojej Krwi, który mamy stale rozmyślać i pogłębiać... Karmieni Chlebem eucharystycznym święci, których dzisiaj czcimy, mogli wypełnić swoją misję ewangelicznej miłości na rozlicznych polach, na których działali ze swym szczególnym charyzmatem” – powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał następnie żywot każdego z pięciorga nowych świętych. Mówiąc o Arcangelo Tadinim, założycielu Zgromadzenia Sióstr Robotnic od Świętego Domu z Nazaretu, których zadaniem jest ewangelizacja świata pracy, papież podkreślił jego “proroczą intuicję” i stwierdził, że jego przykład “pozostaje aktualny i dziś, w epoce poważnego kryzysu gospodarczego”. „Przypomina nam on, że tylko pielęgnując stałą i głęboką relację z Panem, szczególnie w Sakramencie Eucharystii, możemy wnosić zaczyn Ewangelii do rozmaitych zawodów i do każdego środowiska naszego społeczeństwa” - stwierdził Benedykt XVI.

Mówiąc o św. Bernardzie Tolomei papież podkreślił, że jest on dla nas „zachętą do przełożenia naszej wiary na życie poświęcone Bogu w modlitwie i oddanego na służbę bliźniego pod wpływem miłości gotowej również do najwyższej ofiary”.

Przedstawiając sylwetkę działającej w Neapolu, w końcu XIX wieku, „w okresie kryzysu duchowego i społecznego” św. Katarzynę Volpicelli, Benedykt XVI zwrócił uwagę, że ukazała ona jak „można rzucić podwaliny pod budowę społeczeństwa otwartego na sprawiedliwość i solidarność, przezwyciężając nierówności gospodarcze i kulturowe, które utrzymują się w dużej części naszej planety”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg