Kraków - Oświęcim - Bielsko-Biała - Żywiec - Rajcza - to trasa śladami wycieczek górskich Karola Wojtyły, którą przejedzie 24 kwietnia Pociąg Papieski.
Na uczestników przejazdu Pociągiem Papieskim czekają dwie atrakcje. Będzie to m.in. koncert Grupy Furmana, promującej najnowszą płytę „Niemartfka”. Artyści od 10 lat promują w Polsce tzw. bluegrass - jedną z odmian muzyki country. Ich najnowszy krążek był nominowany do nagrody za Najlepszą Płytę Folkową 2008.
Drugą niespodzianką będzie prezentacja unikalnych zdjęć z wycieczek górskich Karola Wojtyły po Beskidach, w których brali udział członkowie tzw. "Rodzinki", a później "Środowiska" - grupy osób które w latach 50. miały okazję wędrować po beskidzkich szlakach z młodym ks. Wojtyłą, zwanym wtedy „Wujkiem”. Ze zdjęć i opowieści m.in. Lidii i Stanisława Abrahamowiczów, Danuty Ciesielskiej, Jacka Federowicza, Leszka Nowosielskiego oraz Danuty i Stanisława Rybickich powstał unikalny album „Karol Wojtyła – Wiara, Droga, Przyjaźń”, wydany przez bielskie wydawnictwo AnimaMedia.
"Pociąg papieski" jest darem polskich kolejarzy, upamiętniającym pontyfikat Jana Pawła II. Poświęcił go Benedykt XVI podczas swego pielgrzymki do Polski w maju 2006 r. Kursuje na co dzień na trasie Kraków - Wadowice, odwiedzając po drodze Łagiewniki i Kalwarię Zebrzydowską. Odwiedzał też inne miasta. Pomalowany na żółto pojazd z napisem "Totus Tuus" ma 162 miejsca siedzące oraz 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
Wystrój i wyposażenie techniczne pociąg oraz zamontowane w nim studio multimedialne z 14 ekranami LCD sprawiają, że jest to obecnie jedyny tego typu pojazd w Europie.
Przejazd pociągiem upamiętniającym Jana Pawła II organizuje i częściowo finansuje Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej.
Rezerwacji biletów można dokonywać na stronie internetowej www.rezerwacja.przystanek.beskidy.pl lub pod numerem tel. (33) 496 01 50.
lk / maz
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.