Papież Benedykt XVI przyjął 15 kwietnia na audiencji prywatnej przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy Europejskiej (OBWE) Marca Perrin de Brichambaut.
Od 1975 r. Watykan jest członkiem tej organizacji, założonej w Helsinkach przez 56 państw Europy, Ameryki Północnej i Azji Centralnej.
Ogłoszony po audiencji komunikat OBWE zwraca uwagę, że Perrin de Brichambaut jest pierwszym sekretarzem generalnym tej organizacji, którego przyjął papież. Przypomniano jednocześnie, że Stolica Apostolska była jednym z pierwszych sygnatariuszy Aktu Końcowego konferencji w Helsinkach w 1975 roku.
W czasie spotkania z papieżem poruszono m.in. temat tolerancji religijnej w państwach członkowskich OBWE. W ostatnich latach Stolica Apostolska wielokrotnie wyrażała na forum tej organizacji niepokój wobec „aktów dyskryminacji i braku tolerancji wobec chrześcijan w niektórych państwach członkowskich OBWE”.
Po raz pierwszy w swojej historii OBWE zorganizowała w Wiedniu w marcu br. konferencję na temat „braku tolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan”. W konferencji uczestniczyło ponad 60 przedstawicieli państw, organizacji pozarządowych, uniwersytetów oraz firm doradczych. W ramach OBWE podejmowane są również inicjatywy przeciwko nietolerancji wobec wyznawców judaizmu oraz islamu.
We wtorek Perrin de Brichambaut spotkał się również z watykańskim „ministrem spraw zagranicznych” abp. Dominique Mambertim.
ts (KAI/KNA) / maz
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.