Kogo kanonizował Benedykt XVI?

Kościół powszechny ma czworo nowych świętych. Benedykt XVI przewodniczył przed południem 12 października uroczystej Mszy kanonizacyjnej sprawowanej przed bazyliką watykańską. Nowi święci to: włoski kapłan, szwajcarska misjonarka związana z Ekwadorem i Kolumbią, hinduska zakonnica oraz świecka tercjarka z Ekwadoru.

Prorok Bożego miłosierdzia
Kajetan Errico, urodzony w 1791 r. w Secondigliano pod Neapolem, zmarł tam w 1860 r., mając 69 lat. Jako kapłan całkowicie poświęcił się posłudze względem wszystkich cierpiących nędzę materialną czy moralną. Odwiedzał nieuleczalnie chorych i więźniów. Dniem i nocą, aż do samej śmierci, spowiadał. Penitentom mówił o Bożym miłosierdziu. O duchową poradę zwracali się do niego zarówno biskupi i król Neapolu, jak ubodzy. Dla posługi miłosierdzia ks. Kajetan Errico założył zgromadzenie Misjonarzy Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Beatyfikował go w 2002 r. Jan Paweł II.

W homilii Benedykt XVI przypomniał proroczy rys duchowości nowego świętego, głosiciela Bożego miłosierdzia: „Św. Kajetan Errico stał się ekspertem w «nauce» przebaczenia i zabiegał o przekazanie jej swoim misjonarzom, zalecając im: «Bóg, który nie chce śmierci grzesznika, jest zawsze bardziej miłosierny od swoich sług; dlatego tak bądźcie miłosierni, jak to tylko możliwe, abyście znaleźli miłosierdzie u Boga»”.

Szwajcarka ewangelizatorką Ekwadoru i Kolumbii
Verena Bütler urodziła się w 1848 r. w wiejskiej rodzinie szwajcarskiej, ale misyjne powołanie zaprowadziło ją do Ameryki Łacińskiej. W Szwajcarii wstąpiła do klasztoru franciszkanek, gdzie przyjęła imię Maria Bernarda. Z grupą sióstr wyruszyła do Ekwadoru, gdzie założyła zgromadzenie Franciszkanek Misjonarek Maryi Wspomożycielki. Jego charyzmatem jest szerzenie Królestwa Bożego przez dzieła miłosierdzia. Gdy wybuchły tam prześladowania Kościoła i zakonów, musiała się przenieść do Cartageny w Kolumbii. S. Maria Bernarda Bütler pozostała tam 29 lat. Zmarła w 1924 r. Beatyfikował ją w 1995 r. Jan Paweł II.

Benedykt XVI przypomniał w homilii eucharystyczny rys duchowości nowej świętej: „Matka Maria Bernarda, postać bardzo znana i miłowana w całej Kolumbii, dogłębnie zrozumiała, że uczta, którą Pan wyprawił dla wszystkich narodów, uobecnia się szczególnie w Eucharystii. Na niej sam Chrystus podejmuje nas jako przyjaciół i oddaje się nam przy stole chleba i słowa, wchodząc w wewnętrzną komunię z każdym z nas. Oto źródło i podstawa duchowości tej nowej świętej, jak też misyjny bodziec, który nakazał jej opuścić rodzinną ziemię, Szwajcarię, by otworzyć się na nowe horyzonty ewangelizacji w Ekwadorze i Kolumbii”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama