„Ad limina" z Nikaragui: Misyjność na forum publicznym

Pochwałę dla misyjnego ducha Kościoła w Nikaragui i dla jego umiejętności działania w sferze publicznej zawarł Benedykt XVI w przemówieniu do biskupów tego kraju przybyłych z wizytą ad limina Apostolorum.

Ojciec Święty spotkał się z nikaraguańskim episkopatem w Castelgandolfo, uprzednio przyjmując poszczególnych hierarchów na audiencjach prywatnych.

W swoim przemówieniu Papież zwrócił uwagę na wysiłki tamtejszego Kościoła lokalnego na rzecz ścisłego współdziałania księży z zakonnikami i świeckimi współpracownikami duszpasterskimi. Jest to szczególnie ważne w kraju, gdzie nie wszędzie można zapewnić stałą obecność kapłanów. Z drugiej strony wymaga to przykładania tym większej wagi do wszechstronnej formacji duchowieństwa. Szczególnymi wyzwaniami duszpasterskimi są: ożywianie charakterystycznej dla Nikaragui religijności ludowej, katechizacja młodzieży i umacnianie dojrzałej wiary wśród dorosłych. Jest to niezwykle ważne w sytuacji społecznej tego środkowoamerykańskiego kraju, naznaczonej ubóstwem, emigracją i nierzadko radykalizacją postaw politycznych.

„Z zadowoleniem zauważam, że jako pasterze towarzyszycie przemianom zachodzącym w waszym kraju i, skrupulatnie szanując autonomię sfery publicznej, czynicie wysiłki na rzecz tworzenia klimatu dialogu i odprężenia – mówił Papież. – Nie rezygnujecie zarazem z bronienia podstawowych praw człowieka, piętnowania niesprawiedliwości oraz wspierania koncepcji polityki, rozumianej raczej jako wielkoduszna i pokorna służba dobru wspólnemu niż jako żądza władzy i kontrolowania. Zachęcam was do trwania na tej drodze, wspierając zarazem dzieła miłosierdzia i solidarności wobec najbardziej potrzebujących. Niech nie zabraknie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnościach ani ducha hojności u tak wielu świeckich, którzy nieraz anonimowo dzielą swój codzienny chleb z najuboższymi”.

Benedykt XVI zachęcił także biskupów do troski o edukację, z czego zresztą znany jest Kościół w Nikaragui, o zachowanie w niej ważnego wymiaru religijnego, a także o obronę należnych praw rodziców w wychowywaniu dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama