Zakończyła się podróż apostolska Benedykta XVI do Stanów Zjednoczonych i ONZ. O przesłaniu tej wizyty oraz o przeżyciach z nią związanych opowiedzieli Radiu Watykańskiemu Polacy mieszkający w USA.
Barbara Bielecka mieszka na Long Island i jest nauczycielką matematyki w szkole średniej. Jej zdaniem głównym przesłaniem Benedykta XVI w czasie wizyty w USA były słowa na temat wolności. „Jest ona czymś, co przychodzi wraz z obowiązkami, i nie można jej od nich oddzielać. Zawsze powtarzam moim uczniom, że trzeba ponosić odpowiedzialność za wolność – powiedziała nauczycielka. – Pielgrzymka papieska cieszyła się sporym zainteresowaniem. Nie dla wszystkich chętnych wystarczyło wejściówek na spotkania z Papieżem. W niektórych parafiach odbywały się nawet losowania”. Pani Barbara podkreśla także zainteresowanie młodzieży wizytą Benedykta XVI. „Młodzi ludzie są otwarci. Niektórzy z moimi uczniów, którzy nawet nie są katolikami, pytali się, czy wybieram się na spotkanie z Papieżem, a także, czy wzięłabym ich do Nowego Jorku. Wielu ludzi naprawdę chciało zobaczyć Benedykta XVI” – powiedziała nauczycielka.
W jedynej polskiej parafii na Manhattanie, pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, duchowe przygotowania do papieskiej wizyty trwały od dwóch miesięcy. „W tym czasie nasza wspólnota każdego dnia modliła się w intencji Benedykta XVI i jego podróży. Grupa dzieci ze szkoły polskiej wykonała wspaniałe plakaty na powitanie Benedykta XVI. Z piątku na sobotę (19/20 kwietnia) w naszej parafii odbyło się czuwanie. Całą noc przy Najświętszym Sakramencie czuwały osoby młode i starsze. Modliły się za Papieża. Wśród uczestników czuwania prócz Polaków byli także Filipińczycy, Ukraińcy i Amerykanie” – powiedział wikariusz parafii, o. Michał Czyżewski OSPPE.
Pracujący w Nowym Jorku paulin zwrócił uwagę na papieskie rocznice przypadające akurat na czas pobytu w USA. „W Waszyngtonie Benedykt XVI obchodził swoje urodziny, a w Nowym Jorku – trzylecie pontyfikatu. Najbardziej przemawiała jego postawa: to, że bardzo pokornie wszedł do katedry św. Patryka w Nowym Jorku. Z całym majestatem celebrował Mszę św. Każde słowo starał się wypowiadać całym sercem, całym sobą. Czymś wspaniałym było móc doświadczyć, że tak wielki człowiek jest zarazem tak pokorny. Widać to było w momencie, gdy wypowiadał spontaniczne słowa podziękowania za modlitewne wsparcie ze strony wiernych” – powiedział o. Czyżewski. Zwrócił też uwagę na zachętę Benedykta XVI skierowaną do duchowieństwa, by – mimo tego, co media sądzą nieraz o kapłanach, i mimo niedobrych wydarzeń, które miały miejsce – nie poddawać się i iść do przodu, wykonując swoją pracę, realizując powołanie na amerykańskiej ziemi, wśród różnych grup etnicznych.
„Benedykt XVI wniósł nadzieję. Dało się zauważyć, że ludzie są bardziej radośni. Można powiedzieć, że Papież jeszcze bardziej ożywił Nowy Jork i dał ducha wiary, modlitwy i pokory – zauważył o. Czyżewski. – Jego świadectwo bycia i modlitwy w różnych miejscach miasta jest dla mieszkańców wspaniałym przesłaniem. Nowy Jork przez wiele osób postrzegany jest dziwnie i dziwne zdania są wypowiadane o tym mieście. Z drugiej strony, ktoś kiedyś powiedział, że jeszcze nigdy nie widział w metrze tylu osób, które czytają Pismo św. Jedna z osób mieszkających i pracujących tutaj mówi, że jest zafascynowana ludźmi, którzy wyciągają różańce w autobusie, trzymają w swych rękach Biblię i modlą się” – opowiada o. Czyżewski. Jego zdaniem stopniowo trzeba obalać mit, że Nowy Jork jest miastem, gdzie nie ma modlitwy, grup młodzieżowych czy ducha wiary. „To wszystko jest, tylko potrzeba czasu, żeby wypłynęło na wierzch. Potrzeba także jeszcze więcej zaangażowania ze strony duchownych, by to piękno ukazywać i zachęcać ludzi do publicznego świadectwa oraz do prostej ludzkiej życzliwości” – stwierdził zakonnik.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.