Anioł Pański: Papież wspomina abp. P Rahho z Mosulu

Postać tragicznie zmarłego przed kilku dniami chaldejskiego arcybiskupa Mosulu - Paulosa Faradża Rahho przywołał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św. 16 marca w Watykanie.

W rozważaniach nawiązał także do obhodzonego w Niedzielę Palmową w całym Kościele Światowego Dnia Młodzieży. Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wiernym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił wszystkich w 6 językach, m.in. po polsku.

Publikujemy cały tekst przemówienia Ojca Świętego przed modlitwą maryjną:

Na zakończenie tej uroczystej celebry, w czasie której rozmyślaliśmy o Męce Chrystusa, pragnę przypomnieć nieodżałowanego chaldejskiego arcybiskupa Mosulu Paulosa Faradża Rahho, tragicznie zmarłego kilka dni temu. Jego piękne świadectwo wierności Chrystusowi, Kościołowi i swemu ludowi, którego mimo licznych pogróżek nie chciał opuścić, każe mi wznieść mocne i zbolałe wołanie: dość masakr, dość przemocy, dość nienawiści w Iraku! Jednocześnie kieruję apel do narodu irackiego, który od pięciu lat znosi skutki wojny, która doprowadziła do rozkładu jego życia obywatelskiego i społecznego: umiłowany narodzie iracki, podnieś głowę i sam przede wszystkim odbudowuj swe życie narodowe! Niech pojednanie, przebaczenie, sprawiedliwość i poszanowanie współżycia obywatelskiego między plemionami, narodowościami i grupami religijnymi będą solidarną drogą do pokoju w imię Boga!

A teraz, drodzy bracia i siostry, jeszcze raz serdecznie pozdrawiam was wszystkich. Słowa te kieruję w sposób szczególny do młodych, przybyłych z wielu krajów świata z okazji Dnia Młodzieży, który umiłowany Sługa Boży Jan Paweł II zechciał związać z Niedzielą Palmową. Myśl moja biegnie w tej chwili do Sydney w Australii, gdzie trwają przygotowania do wielkiego spotkania, jakie odbędę z młodzieżą z całego świata od 15 do 20 lipca tego roku. Dziękuję Konferencji Biskupów Katolickich Australii, a zwłaszcza kardynałowi Pellowi, arcybiskupowi Sydney, i jego współpracownikom, za całą tę pracę, jakiej oddają się z tak wielkim zaangażowaniem; jestem również wdzięczny władzom Australii, tak federalnym, jak i stanowym, za hojne wsparcie, jakie okazały tej ważnej inicjatywie. Do zobaczenia w Sydney!

«« | « | 1 | » | »»