Anioł Pański z Papieżem: Aktualne intencje modlitwy

Benedykt XVI modlił się o pokój i pojednanie w Kenii, Iraku oraz Kolumbii. Zachęcił do wspierania osób konsekrowanych i angażowania się w obronę życia. W rozważaniu na Anioł Pański 3 lutego życzył, by bliski już Wielki Post stał się okazją do szczerego nawrócenia.

„Zachęcam was do solidarności z braćmi i siostrami z Kenii w modlitwie o pojednanie, sprawiedliwość i pokój w ich kraju” – apelował Papież, zauważając, że niektórzy z nich przybyli na Plac św. Piotra. Zapewnił ich o swej bliskości. Życzył, aby prowadzone obecnie próby mediacji powiodły się i doprowadziły, przy dobrej woli i współpracy wszystkich, do sprawnego rozwiązania konfliktu. Ojciec Święty podkreślił, że przyniósł on już zbyt wiele ofiar.

Papież nawiązał też do bolesnych wiadomości ciągle napływających z Iraku, gdzie niegodziwość zdaje się nie znać granic. Ponownie ujął się za wystawioną na ciężką próbę ludnością tego kraju, modląc się dla niej o pokój. Przypomniał także o przemocy, do której ciągle dochodzi w Kolumbii. Apelował, aby położono definitywny kres nieludzkim wymuszeniom, porwaniom i zabójstwom oraz rozpoczęto proces zmierzający do pojednania, zgody, wzajemnego szacunku, przywracając braterstwo i solidarność. Tylko to zapewni sprawiedliwy postęp i da solidne podstawy pod trwały pokój – przypomniał Papież.

W zmianie postępowania może być pomocny bliski już okres Wielkiego Postu – zauważył Benedykt XVI. W Rzymie rozpocznie go 6 lutego tradycyjna liturgia z udziałem Papieża na Awentynie, z obrzędem posypania głów popiołem.

Z indywidualnych aktów pobożności Ojciec Święty przypomniał możliwość uzyskania odpustu za zmarłych od 2 do 11 lutego włącznie, czyli do wspomnienia Matki Bożej z Lourdes i zarazem 150. rocznicy Objawień. Można go otrzymać pod zwykłymi warunkami: spowiedzi, Komunii Świętej i modlitwy w intencjach Papieża – zatrzymując się przed wizerunkiem Matki Bożej z Lourdes wystawionym do publicznej czci. Osoby starsze i chore mogą taki odpust uzyskać poprzez pragnienie serca.

Pod hasłem „Służyć życiu” we Włoszech 3 lutego obchodzony jest Dzień Życia, rozpoczynający w diecezji rzymskiej Tydzień Życia i Rodziny. Popierając inicjatywę episkopatu Włoch, Benedykt XVI zachęcił wszystkich do opieki nad schorowanymi i niepełnosprawnymi. Podziękował też tym, którzy regularnie znajdują czas dla cierpiących. Natomiast rodzicom z diecezji rzymskiej życzył stałego odkrywania wielkości i piękna misji wychowawczej.

Wśród wskazanych przez Papieża wielu intencji była także modlitwa za osoby konsekrowane, które swój dzień obchodziły 2 lutego, w liturgiczne Święto Ofiarowania Pańskiego. „Niech Matka Boża wyprosi nam liczne i święte powołania do życia konsekrowanego, które stanowi dla Kościoła i świata ogromne ubogacenie” – modlił się Papież.

„Życzę osobom konsekrowanym, by ich posługa była dla świata znakiem miłości Chrystusa do Kościoła. Jej wyrazem jest całkowity dar z siebie” – powiedział Ojciec Święty w słowie do Polaków. Wszyscy jesteśmy wezwani, by odpowiedzieć na tę miłość postawą serc otwartych na potrzeby bliźnich – zaznaczył Papież, udzielając błogosławieństwa tym, którzy to zadanie realizują w codziennym życiu.


Poniżej publikujemy pełny tekst tekst przemówienia Ojca Świętego:

Drodzy bracia i siostry!

Chciałbym dziś polecić waszej modlitwie kilka intencji. W pierwszej kolejności, przypominając, że wczoraj, w liturgiczne święto Ofiarowania Pańskiego, obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego, zapraszam was do modlitwy za tych, których Chrystus powołuje, by przez specjalną konsekrację podążali za Nim bliżej niż inni. Należy okazać wdzięczność tym naszym braciom i siostrom, którzy oddają się całkowicie na służbę Bogu i Kościołowi, składając śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Niech Najświętsza Panna wyjedna liczne i święte powołania do życia konsekrowanego, które stanowi nieocenione bogactwo dla Kościoła i dla świata.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama