Bogaty program Benedykta XVI i Stolicy Apostolskiej na 2008 r.

Największe i najważniejsze wydarzenie roku 2008 w Kościele katolickim nie odbędzie się w Watykanie, lecz na kontynencie australijskim. Do Sydney w dniach 15-20 lipca na XXIII Światowe Dni Młodzieży z udziałem Benedykta XVI wybiera się ok. pół miliona młodych ludzi z całego świata, wśród nich ponad 2 tys. Polaków.

Największe i najważniejsze wydarzenie roku 2008 w Kościele katolickim nie odbędzie się w Watykanie, lecz na kontynencie australijskim. Do Sydney w dniach 15-20 lipca na XXIII Światowe Dni Młodzieży z udziałem Benedykta XVI wybiera się ok. pół miliona młodych ludzi z całego świata, wśród nich ponad 2 tys. Polaków.

Nie wiadomo czy i gdzie przerwie Benedykt XVI swoją podróż do Australii. Liczy ona 20 tys. km i biegnie przez dziesięć sfer czasowych. Czy będzie to Korea Południowa, czy Filipiny, a może Chiny (Hongkong)? Na pewno w tym ostatnim przypadku wszystko zależy od tego, jak będą wyglądały relacje Stolicy Apostolskiej z tym krajem. Dobrze im wróżą na przyszłość ostatnie wydarzenia, przede wszystkim ostatnie nominacje biskupie, dotychczas najbardziej palący punkt sporny, które zostały zaaprobowane przez Watykan. Na pewno na watykańsko-chińskie stosunki wpłyną także przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, podczas których komunistyczne władze Chin będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony, szczególnie w takich sprawach jak przestrzeganie praw człowieka i wolności religijnej, za co od lat są krytykowane przez społeczność międzynarodową.

Sydney i Chiny nie są jedynymi ważnymi punktami papieskiego kalendarza w 2008 r. Na wiosnę czeka Papieża jedno z najważniejszych politycznych wystąpień w czasie pontyfikatu. W czasie wizyty w USA, w dniach 15-20 kwietnia Benedykt XVI wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku (17 kwietnia). W swoim wystąpieniu odniesie się na pewno do sytuacji politycznej i społecznej na świecie. Dzień wcześniej, 16 kwietnia, swoje 81. urodziny Papież spędzi w Waszyngtonie, gdzie spotka się m.in. w Białym Domu z prezydentem USA, Georgem Bushem. 19 kwietnia, w dniu, w którym przypada trzecia rocznica wyboru na Stolicę Piotrową, Papież odprawi Mszę w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku. Odwiedzi następnie tzw. strefę zero, miejsce po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 roku, kiedy to po zamachach terrorystycznych zawaliły się wieże World Trade Center. Papież zakończy pielgrzymkę po USA Mszą św. na stadionie bejsbolowym w Nowym Jorku. Niestety, czego żałują obie strony, z powodu przypadającego na ten czas szabatu i Święta Pesach, nie odbędzie się spotkanie Benedykta XVI z przedstawicielami Światowego Kongresu Żydów. Podkreśla się, że planowana pierwotnie na wczesną jesień podróż Papieża do Stanów Zjednoczonych odbędzie się wcześniej ze względu na wybory prezydenckie w tym kraju.

Inną ważną podróżą Papieża będzie planowana na jesień wizyta w sanktuarium w Lourdes we Francji z okazji 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous. Rozpoczęty z tej okazji 8 grudnia br. Rok Jubileuszowy potrwa do 8 grudnia 2008 r. W tym miejscu pielgrzymkowym, największym we Francji i w całej Europie, spodziewanych jest aż osiem milionów wiernych.

W grudniu, podczas spotkania w Watykanie, prezydent Nicolas Sarkozy zaprosił oficjalnie Papieża do odwiedzenia Francji. Nie wiadomo natomiast czy w czasie wizyty dojdzie także do wystąpienia Papieża na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Oficjalne zaproszenie w marcu br. złożył jego przewodniczący, Hans-Gert Pöttering. Byłaby to druga wizyta papieska w Parlamencie Europejskim. Jako pierwszy przybył tam - 11 października 1988 r. - Jan Paweł II.

Oprócz Lourdes, Benedykt XVI został zaproszony także do Paryża i do opactwa na wyspie Mont Saint-Michel, które w przyszłym roku będzie obchodzić 1300-lecie swego istnienia.

Nadal nie ma potwierdzenia udziału Benedykta XVI w 49. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbędzie się od 15 do 22 czerwca 2008 roku w kanadyjskim Québec. Hasłem kongresu są słowa: "Eucharystia - Boży Dar dla życia świata". Biskupi prowincji Québec zaprosili Papieża, gdy byli w maju 2006 r. w Rzymie z wizytą "ad Limina Apostolorum". Ostatnio petycję w sprawie przyjazdu Ojca Świętego podpisało ponad 10 tys. osób. Wręczono ją nuncjuszowi apostolskiemu w Kanadzie, abp. Luigiemu Venturze, który przesłał ją do Watykanu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg