Prezydent Albanii wyraził wdzięczność Kościołowi katolickiemu za pomoc okazywaną Albańczykom, zwłaszcza poprzez instytucje edukacyjne i charytatywne. Bamir Topi złożył 6 grudnia wizytę w Watykanie.
Komunikat biura prasowego Stolicy Apostolskiej informuje, że z zadowoleniem przyjęto podpisane trzy dni wcześniej porozumienie dotyczące kwestii sanitarnych i podatkowych. Wyrażono wolę kontynuowania współpracy również na polu kulturalnym i duchowym.
„Prezydent Topi poinformował o ostatnich krokach podjętych przez albański rząd w celu rozwiązania istotniejszych problemów kraju, zaprowadzenia państwa prawa oraz zmierzania w kierunku integracji europejskiej” – czytamy w komunikacie. Podczas rozmów, prowadzonych również z kardynałem sekretarzem stanu Tarcisio Bertone oraz odpowiadającym za watykańskie relacje z państwami abp. Dominique’iem Mambertim, omówiono też niektóre zagadnienia regionalne. W tym, co dotyczy ostatecznej regulacji prawnej statusu Kosowa podkreślono konieczność wzięcia pod uwagę fundamentalnych żądań stron, aby zapobiec jakiejkolwiek przemocy” – stwierdza watykański komunikat.
Agencje prasowe informują, że prywatna rozmowa z Papieżem trwała kwadrans. Prezydent Albanii, który jest muzułmaninem, przybył na audiencję z żoną i dwiema córkami. Benedykt XVI, ofiarując gościowi zestaw medali pontyfikatu, wyjaśnił znaczenie swego herbu. Szef państwa albańskiego podarował Papieżowi paterę z filigranowego srebra, z wyobrażeniem pałacu prezydenckiego w Tiranie. Przed spotkaniem z kard. Tarcisio Bertone prezydent Albanii zwiedził kaplicę Redemptoris Mater, zdobioną mozaikami o. Marko Rupnika SJ. W program wizyty albańskiej głowy państwa wpisano również spotkanie z przedstawicielami Wspólnoty św. Idziego.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.