W Watykanie o wierze i nauce

W Papieskiej Radzie do spraw Kultury odbyło się 20 września zebranie poświęcone zagadnieniom podejmowanym w tak zwanym projekcie STOQ (Science, Theology and the Ontological Quest). W jego ramach na trzech papieskich uczelniach Wiecznego Miasta prowadzone są badania odnośnie do relacji między nauką, teologią a poszukiwaniami metafizycznymi.

W spotkaniu uczestniczył metropolita lubelski, abp Józef Życiński. „Jest teraz delikatna sprawa pewnego antyintelektualizmu, który pojawia się w wielu punktach kuli ziemskiej i który właśnie nas tu gromadzi, żeby zarówno Kościół jak i ludzie nauki próbowali coś zrobić – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Życiński. Na pewno w obecnym pontyfikacie mamy bardzo mocno wyakcentowane te czynniki, które wyrażają nasze zaufanie do rozumu, nasze zaufanie do ładu, który jest w przyrodzie i który jest dziełem Stwórcy.

Jest to więc czynnik ważny, za który powinniśmy się czuć współodpowiedzialni, tak samo jak powinniśmy się czuć współodpowiedzialni za naukę. Przecież nauka powstawała w kręgu wpływów kultury chrześcijańskiej. Nie wolno więc straszyć teoriami naukowymi, czy upatrywać w nich wroga, bo to jest coś co zrodziło się w naszym środowisku i właśnie podczas tego spotkania w Rzymie zastanawiamy się, co możemy zrobić, żeby pełniej wyrazić więź między poznawaną prawdą teologii a prawdą nauki”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama