W najbliższą niedzielę Benedykt XVI odwiedzi Velletri. Mimo że Ojciec Święty przebywać będzie tylko w tym jednym mieście, jest to wizyta skierowana do całej diecezji Velletri-Segni, której przez lata był biskupem tytularnym.
Centralnym punktem pielgrzymki będzie poranna Eucharystia. Wcześniej Papież poświęci wzniesiony na dworcu kolejowym pomnik Jana Pawła II. Przed południem Benedykt XVI powróci do Castelgandolfo, gdzie spotka się z pielgrzymami na modlitwie Anioł Pański. Ordynariuszem odwiedzanej przez Papieża diecezji jest bp Vincenzo Apicella.
RV: Jak doszło to tego, że Ojciec Święty odwiedzi Velletri? Papieskie wizyty nie są teraz częste.
Bp Vincenzo Apicella: Pomysł wizyty zrodził się w sposób dość naturalny. Ojciec Święty jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary był biskupem tytularnym naszej diecezji Velletri-Segni - od roku 1993 praktycznie do 19 kwietnia 2005 roku, czyli dnia wyboru. Możemy więc mówić o trwałych związkach łączących Velletri z Papieżem. Jako znak ojcowskiej pamięci o nas ofiarował miastu kolumnę upamiętniającą jego pontyfikat. Została ona umieszczona na placu przed katedrą. Benedykt XVI otrzymał ją w darze od Kościoła w Niemczech. Wykonana jest z brązu, ma 4 metry i 20 cm wysokości. Jest bliźniaczo podobna do kolumny stojącej w Marktl, rodzinnym mieście Ojca Świętego. Będzie ona znakiem szczególnej więzi łączącej Benedykta XVI z Velletri.
RV: Jak przygotowujecie się do wizyty Papieża?
Bp Vincenzo Apicella: Oczywiście oprócz czysto zewnętrznych przygotowań, bo nasz kościół wymagał dużej odnowy, przygotowujemy się na to spotkanie duchowo. Wszystkie parafie i wszyscy kapłani zostali poproszeni o przygotowanie specjalnych modlitw i spotkań przed przyjazdem Ojca Świętego. Trwają też przygotowania związane z oprawą liturgiczną tej wizyty.
RV: Jakie są najważniejsze wyzwania, jakim musi stawić czoło Kościół w Velletri?
Bp Vincenzo Apicella: Od ubiegłego roku podjęliśmy refleksję na temat relacji, jaka zachodzi między naszym życiem a Słowem Bożym. Jest to fundamentalna rzeczywistość Kościoła i refleksję tę będziemy kontynuować. Chcemy przez to jakby przebudzić ludzi świeckich i zachęcić ich do odpowiedzialnego zaangażowania w życie naszego Kościoła. Dlatego też wizyta Benedykta XVI jest szczególną chwilą łaski, momentem bardzo ważnym, ponieważ przypomina nam, że Kościół to my wszyscy, i tę świadomość chcemy obudzić na nowo w naszych parafiach.
RV: Benedykt XVI nie jest pierwszym Papieżem związanym z Velletri?
Bp Vincenzo Apicella: Velletri jest bardzo starą diecezją, której korzenie sięgają Klemensa III. Tradycja mówi, że to właśnie on jako pierwszy głosił tutaj Ewangelię, działo się to oczywiście zanim został biskupem Rzymu. W sumie aż 14 biskupów naszej diecezji zostało papieżami, ostatnim z nich jest właśnie Benedykt XVI. Velletri łączyły zawsze ścisłe więzy ze Stolicą Apostolską i z papiestwem. Naliczyliśmy w sumie 22 wizyty Papieży w naszym mieście. Myślę, że szczególnie ważne są związki z Piusem IX. Przybył on tutaj, aby zainaugurować linię kolejową łączącą Velletri z Rzymem. Nieraz mówi się, że był on obojętny na nowinki techniczne, w praktyce jednak był jednym z promotorów postępu. To z jego woli wybudowano ogromny most, który pozwolił połączyć koleją Rzym z naszym miastem. Jan Paweł II przybył do Velletri w 1980 r., o czym świadczy wiele pamiątek.
Benedykt XVI przybędzie do Velletri w niedzielę 23 września.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.