List Ojca Świętego Benedykta XVI do chińskich katolików, ściślej - do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej, noszący datę 27 maja 2007 r. - jest znaczącym wydarzeniem w życiu Kościoła Powszechnego o uważa o. A. Koprowski SJ, dyrektor programowy RV.
Jak wspomniałem, List Papieża jest bardzo obszerny i wielowątkowy. Benedykt XVI wylicza problemy, które należy podjąć w rozmowach z władzami państwowymi, aby uregulować sprawy administracyjne tzw. „prowincji kościelnych”, czyli metropolii, oraz sprawy administracji parafii i diecezji.
Myślę, że dla katolików w Chinach ważnym umocnieniem jest to wszystko, co Papież pisze o głębszym wprowadzeniu w chrześcijaństwo, o potrzebie katechezy pochrzcielnej, o duszpasterstwie rodzin i znaczeniu rodziny w całości tradycji chrześcijańskiej, ale i kulturowej chińskiej. Benedykt XVI swój List sytuuje w szerokiej perspektywie historycznej tysiącletniej tradycji mądrościowej, filozoficznej, naukowej i artystycznej. Podkreśla osiągnięcia ekonomiczno-społeczne Chin w ostatnich latach, które wzbudziły zainteresowanie całego świata. Zauważa, że te osiągnięcia pociągają za sobą dwojakiego rodzaju zjawiska. Z jednej strony, zwłaszcza wśród młodzieży, narasta zainteresowanie wymiarem duchowym i transcendentnym życia człowieka, zainteresowania religią, w sposób szczególny chrześcijaństwem. Jednak z drugiej strony – także w Chinach, tak samo, jak i w innych krajach – narastają tendencje do hedonizmu, materializmu praktycznego, postaw egoistycznych, które rozbijają zwartość „tkanki społecznej” i wrażliwości na to, co niezbędne dla życia wspólnoty lokalnej, także w sensie obywatelskim. Jak precyzuje Papież, również w Chinach z wielkich miast rozlewa się ta mentalność na inne regiony kraju. Może warto tu dodać, że według statystyk w 1948 r. było w Chinach około 3 mln katolików, a dziś – pomimo ateistycznego systemu i walki z Kościołem – jest ich 8 do 12 mln. Z informacji, które dochodzą do nas jako Radia Watykańskiego, wynika, że rośnie zapotrzebowanie sygnalizowane przez młodzież, i to wcale niekoniecznie tylko katolicką, by programy RV w języku chińskim dawały więcej informacji o chrześcijaństwie jako punkcie odniesienia dla spraw kulturowych i społecznych współczesnego świata.
Nawiązując do słów Jana Pawła II, Benedykt XVI mówi o współodpowiedzialności katolików chińskich za „nową ewangelizację”. Pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa oznaczało postawienie krzyża Chrystusowego w Europie, drugie tysiąclecie – w Ameryce i Afryce. Wiele wskazuje na to, że trzecie tysiąclecie będzie czasem żniwa Bożego Słowa na wielkim i bardzo żywotnym kontynencie azjatyckim…
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.