Benedykt XVI przyjął 28 czerwca na prywatnej audiencji przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, abp. Stanisława Ryłkę oraz kard. Jozefa Tomko, który jest przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.
Najbliższe takie spotkanie odbędzie się (15-22.06.2008 r.) w archidiecezji Quebec. Mimo, że pozostał do niego jeszcze rok, w Kanadzie już od dłuższego czasu trwają gorące przygotowania. Liczymy, że ten kongres głęboko odnowi kanadyjski Kościół i że aktywnie włączy się w niego młodzież – uważa o. Marian Gil OMI.
Dyrektor Katolickiego Studia Młodych w Toronto zaznacza, że przygotowanie do tego wydarzenia powinno mieć wielowarstwowy wymiar i głęboko wkraczać w życie Kościoła w Kanadzie. "Poszczególne parafie starają się organizować czuwania modlitewne. Jest taki cały program pod nazwą „Arka Przymierza”, która wędruje od parafii do parafii. Parafie się niejako zapisują, deklarują, w jakim czasie będą przyjmowały tę Arkę i wtedy organizowane są czuwania modlitewne, adoracje" - powiedział Radiu Watykańskiemu o. Gil. Młodzież organizuje spotkania, czuwanie modlitewne, nawiązujące do form wypracowanych w Taizé. "Chcemy zaprosić artystów Festiwalu Piosenki Religijnej, by również teksty były pisane w oparciu o słowa z Ewangelii św. Jana oraz w nawiązaniu do Encykliki Jana Pawła II o Eucharystii" - powiedział Dyrektor Katolickiego Studia Młodych w Toronto.
Prymas Kanady, kard. Marc Ouellet, jest przekonany, że „Kongres Eucharystyczny będzie okazją dla katolików z całego świata, aby poprzez chwile modlitwy, refleksji i doświadczenie wspólnoty przeżyć wiarę w Eucharystię oraz dać świadectwo Ewangelii”.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.