Kard. Paul Poupard doktorem h.c. KUL

Kard. Poupard, przewodniczący Papieskich Rad - Kultury oraz Dialogu Międzyreligijnego, otrzymał doktorat honoris causa KUL.

W święto patronalne uczelni watykański dostojnik przewodniczył Eucharystii, podczas której społeczność akademicka odnowiła akt zawierzenia Sercu Jezusowemu. Podczas uroczystości w auli kard. Wyszyńskiego, podkreślał nieustanną potrzebę dialogu wiary i kultury.

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II nadał tytuł doktora honoris causa kard. Paulowi Poupardowi, by "wyrazić szacunek i uznanie" za jego "ogromny wkład w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi".

"W swoich badaniach Ksiądz Kardynał otwiera pole dla interdyscyplinarnej współpracy we współczesnym świecie, a chrześcijańskim przesłaniem dociera do wielu środowisk, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju pełnego spektrum współczesnych badań naukowych" - głosi uchwała.

67-letni laureat, podczas konferencji prasowej, dziękował za wyróżnienie i zostawił uniwersytetowi przesłanie. "Myślę, że jest to dla was ogromnym przywilejem móc nazwać uniwersytet imieniem Jana Pawła II. Jestem przekonany, że to, co otrzymaliście, jest ogromnym dziedzictwem i że będziecie potrafili nosić brzemię tego dziedzictwa nie tylko spoglądając w nostalgię przeszłości, ale w sposób pełen optymizmu, zaangażowania przekształcając przyszłość" - powiedział francuski purpurat.

Laudację wygłosił abp Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL i członek Papieskiej Rady Kultury. Podkreślił, że laureat, przewodniczący pracom zespolonych watykańskich rad, jest rzecznikiem dialogu nauki i wiary, świadkiem ewangelii we współczesnej kulturze pełnej zwątpienia i optymistą, podejmującym przesłanie nadziei Jana Pawła II.

"W kulturze przełomu tysiącleci doświadczamy radykalnej przemiany sensu i hierarchii wartości. Konsekwentny chrześcijanin, broniąc swej tożsamości, winien pozostać istotą dwujęzyczną, potrafiącą w języku codziennych ludzkich problemów wyrażać odpowiedź zarówno na wyzwania współczesności, jak i na pytanie o nadprzyrodzoną rzeczywistość niewidzialnego świata łaski" - mówił abp Życiński.

Metropolita lubelski zauważył, że w kręgu działań kardynała, wcześniej rektora Instytutu Katolickiego w Paryżu, pozostają "najbardziej wrażliwe dziedziny życia, w których chrześcijańskie świadectwo miłości i prawdy idzie w parze z procesem głębokich przemian kulturowych współczesności".

Zdaniem autora laudacji, w refleksji nad kulturową sytuacją współczesnego świata u kard. Pouparda można odnaleźć "tę samą troskę o Prawdę, Piękno i Sens, wyrażające istotę pontyfikatu Jana Pawła II".

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»