Kard. Paul Poupard doktorem h.c. KUL

Kard. Poupard, przewodniczący Papieskich Rad - Kultury oraz Dialogu Międzyreligijnego, otrzymał doktorat honoris causa KUL.

Abp Życiński zaznaczył, że szczególne znaczenie ma dialog prowadzony między światem nauk przyrodniczych oraz przedstawicielami filozofii i teologii, w okresie, "gdy narastają postawy antyintelektualne, zaś dziedzictwo oświecenia usiłuje się przedstawiać przede wszystkim jako źródło iluzji i rozczarowań".

Metropolita lubelski podkreślił także, że w krajach rozwijających się, kard. Poupard inspiruje tworzenie ośrodków kultury katolickiej. "W polskich warunkach doświadczaliśmy w okresie komunizmu, jak doniosłe potrafi być oddziaływanie podobnych ośrodków. W czasach, gdy usiłowano narzucać instytucjonalnie marksizm jako główną ideologię, dzięki oddziaływaniu tzw. Klubów Inteligencji Katolickiej kształtowały się elity gromadzące twórców znanych zarówno z niezależności intelektualnej, jak i z otwartości na dialog. Wypracowanie nowych modeli tej tradycji może odegrać ważną rolę zarówno w krajach rozwijających się, jak i w środowiskach, gdzie chrześcijaństwo bywa usuwane na margines zainteresowań kulturowych" - zauważył.

Metropolita lubelski przywołał również zainteresowanie kard. Pouparda dialogiem interdyscyplinarnym, który "stwarza szansę wypracowania komplementarnych ujęć i prowadzi do budowania wspólnoty między środowiskami akademickimi".

Kard. Poupard w przemówieniu omówił znaczenie i aktualność relacji pomiędzy Kościołem a kulturą. Przypomniał, że dialog to "relacja żywa, udoskonalająca, w której fundamentem wzajemnego oddziaływania podmiotów jest pragnienie poznawcze, otwarte, pokorne, pełne szacunku, wolne od przesadów, skierowane na prawdę".

"Otwarcie na drugą osobę, pobudzone poszukiwaniem prawdy i ciekawością drugiego , usposabia człowieka do uważnego słuchania i ochrania wydarzenie dialogiczne od ryzyka popadnięcia w niezrozumiały monolog, który wznosi mury podziałów zamiast pomagać w ich usuwaniu. Doświadczyliśmy dramatu takiej logiki, która przez niemal 50 lat po zakończeniu II wojny światowej izolowała całe narody, wznosząc nie tylko mury niezrozumienia ideowego, lecz konstruując kamienne mury poddane permanentnej kontroli - mówił francuski kardynał.

Podkreślił, że wiele z tych murów runęło "dzięki historycznemu wkładowi, jaki wniósł nieprzerwany i owocny wysiłek Jana Pawła II, który z ogromną wytrwałością promował dialog i osobiście zaangażował się w propagowanie kultury dialogu".

"Logika dialogu dziś bardziej niż kiedykolwiek ujawnia się jako konieczna w relacjach pomiędzy państwami, organizacjami międzynarodowymi, kulturami i religiami, pomiędzy religiami, Kościołem a kulturą - podkreśli nowy doktor hc KUL. - Zaangażowanie Kościoła na rzecz logiki czy kultury dialogu czerpie inspirację z przekonania, że przesłanie ewangeliczne ma moc, by oświecić wszystkie stworzenia i działać jako zbawczy zaczyn jedności i pokoju w całej ludzkości - mówił kard. Poupard.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg